Höstseminarium 13.9.2025
Forum Marinum, Slottsgatan 72, Åbo, Finland

Höstseminariet är en viktig del av klubbarnas förberedelser inför den kommande säsongen. Deltagande av presidenten och servicechefen uppmuntras starkt. Presidentens deltagaravgift debiteras klubben som en del av distriktets medlemsavgift.

Seminarieutbildningen är också en viktig resurs för klubbsekreterare och användbar för alla klubbtjänstemän. Kostnaden för utbildningspaketet är 80 euro per deltagare.

I programmet ingår en presentation av aktiviteterna i PETS och hur de har genomförts, som en modell för andra, samt en presentation av den viktiga samarbetspartnern SYKE om miljötillståndet i Östersjön och vad vi kan göra tillsammans. Det blir också en översikt över klubbarnas hemsidor och informationsaktiviteter samt den viktiga frågan om medlemsrekrytering. Slutligen kommer vi att lyfta fram Foundation Competition och Peace- och PolioPlus-evenemangen samt Crisis Relief/ShelterBox.

Seminariet kommer att ha en fullständig genomgång av klubbfrågor för alla. Seminariet kommer att ge massor av aktiveringstips redan från början av säsongen när det gäller programmet och särskilt evenemangen.

Under lunchen får du möjlighet att utforska Sjöfartsmuseets unika utställning. I slutet av dagen kan du besöka fregatten Suomen Joutsen, Parkki Sigyn, ångfartyget Bore eller minfartyget IKeihässalmi innan du åker hem.

Distriktets höstmöte kommer att hållas på lördag från kl. 14.00. Separat inbjudan kommer att skickas till klubbarna i enlighet med distriktets regler. Nominerade klubbrepresentanter måste ha en fullmakt från sin klubb (1 fullmaktsrepresentant). Vid höstmötet presenteras distriktets bokslut för 2024-25 och andra officiella ärenden.

Anmäl dig till höstens seminarium

Anmälan till utbildningen Höstseminarium-UNITE FOR GOOD stänger den 4 september 2025.

VÄLKOMMEN TILL HÖSTENS SEMINARIUM – KOM TILL TURKU!

Transport: det finns ingen central transport till mötesplatsen.

Boende: utbildningen kommer att äga rum som en dagutbildning och inget centralt boende har bokats.

Parkering: det brukar finnas gott om parkeringsplatser runt Forum Marinum på lördagsmorgnarna och vi har skaffat ett tillstånd för gratis parkering i området. Det finns Rotary-skyltar i området som hjälper dig att hitta rätt.

Kontrollera checklistan på

  • Anmäl dig till evenemanget (ovan)
  • Boka ditt eget boende i Åbo om du anländer dagen innan.
  • Se till att minst en president från din klubb, helst 2-3 från styrelsen, kommer att vara med på utbildningen.
  • Kom ihåg din klubbs inloggningsuppgifter till distriktskonferensen

För mer information kontakta DGE Matti Hakoila matti.hakoila@gmail.com, GSM 0400 536594







Translate »