Kära distriktsklubbar och rotarianer!
Det nya kalenderåret har börjat med klart vinterväder och jag hoppas att ni har kunnat njuta av utelivet. Nya aktiviteter inför våren återspeglas i klubb- och distriktsarrangemang, och framför allt i utbildningsprogrammen.
Januari och februari är en utmärkt tid för att rekrytera nya medlemmar och engagera dem i aktiviteter. Utnyttja medlemsrekryteringsspelet, överväga vinterevenemang, lokala affärs- och mässarrangemang och framför allt Alla hjärtans dag den 14 februari. Allt detta skapar möjligheter för oss. De flesta klubbar hade lovat att rekrytera 1–3 nya medlemmar i sina
planer – nu är det dags!
Det är också ett bra tillfälle att gå vidare med utbildningen av klubbens styrelse. Det obligatoriska utbildningsseminariet för ordföranden (PELS) hålls den 7 mars i Lundo. Det kommer att kompletteras med PRE-PELS -utbildningar via Zoom. Utbildningen kommer att förse hela styrelsen nyttig kunskap om fungerande klubbstyrning. Och naturligtvis glömmer vi inte den ljusaste stjärnan på planeringshimlen – klubbens årskalender. Syftet med dessa är att underlätta och förtydliga hanteringen av hela klubbens aktiviteter och att lätta på uppgifterna så att rutinerna löper smidigare och inte genom Pavlovs så kallade trial and error metod. Dessa utbildningssessioner är avsedda för alla klubbfunktionärer och styrelsen. Så delta gärna. Information finns redan tillgänglig på distriktets hemsida.
Tyvärr har början av året varit något turbulent på grund av globala maktkamper. Molnen är lite mörka, men det finns gott om möjligheter till fredsarbete. Insamlingen till ambulanserna till Ukraina inleddes vid fredsseminariet den 30 oktober i Salo fortsätter med full kraft. Insamlingen av medel fortsätter och klubbarna kan donera hjälp till Salo RK:s insamling, om klubbens situation så tillåter. Kontakta gärna Jari Seikkula.
Vi planerar också ett mer långsiktigt projekt för att stödja Ukraina. Det skulle vara ett globalt bidragsprojekt för humanitärt bistånd i samarbete med andra nordiska länder och distrikt. Vi återkommer till detta senare under våren när planeringen fortskrider, men detta är preliminär information för klubbar som vill engagera sig. Förhoppningsvis kommer vi att ha våra partners och huvudplanen för projektet på plats inom de närmaste månaderna. Vi har också ansökt om ett offentligt tillstånd för insamling för detta arbete. Samtidigt hoppas vi att krigsryktena i Europa kommer att ersättas av rykten om återuppbyggnad, även om man kanske inte uppnår helt rättvisa fredsvillkor. Detta skulle öppna nya möjligheter för oss att stödja och bidra till att stabilisera och normalisera levnadsvillkoren i krisområdet. Vi identifierar redan potentiella partnerklubbar i bland annat Polen och Ukraina för att skapa en logistikkedja.
Uppdatering av medlemsregister ingår i den årliga cykeln. Rapportering sker i Finlands Rotarys medlemsregister. Kom ihåg klubbens nya och avgående medlemmar, telefonnummer och e-postadresser. Nedgången i vårt medlemsantal har varit ganska begränsad, och när alla medlemmar som anslutit sig till klubbarna under hösten har registrerats tror jag att vårt medlemsantal
kommer att se positivt ut. Jag har försökt inspirera och uppmuntra detta under mina klubbesök, och jag har fått positiv feedback om det regionala samarbetet. Detta är ett utmärkt ställe att fortsätta eftersom samarbete är nyckeln till framtida tillväxt i vårt distrikt. UNITE FOR GOOD!
Vi får en bra känsla och blir glada. Varje evenemang är också ett evenemang för att rekrytera medlemmar. Kom ihåg att också ta hand om de befintliga medlemmarna i din klubb och försök att erbjuda dem skjuts till ditt evenemang. Detta kan vara mycket viktigt för personen och stämningen på klubbens evenemang. TKM – Ta kompis med!
Vårens distriktskonferens, SUNNY ROTARY, kommer att hållas på Spahotell Naantali i Nådendal 11–12 april 2026 och evenemanget är öppet för alla. Jag uppmuntrar er att delta. Markera datumet i er kalender; anmälan öppnar i slutet av januari.
SUNNY ROTARY är ett passande tema för det glada och festliga evenemang som vi nu börjar bygga upp för oss alla. Kom och delta, denna fest är till för dig. Låt oss tillsammans njuta av stegen mot framgång.
DG Matti
