Alla kuvernööri Sakari Alarannan pitämä juhlapuhe Major Donor Dinnerillä Palangassa:

Kuva Philip Flindt

Arvoisa presidentti, hyvät rotarit

Nimeni on Sakari Alaranta. Olen piirin 1410 kuvernööri ja klubini on Lieto Vanhalinnan rotaryklubi Lounais-Suomessa.

Olin varsin yllättynyt, kun Ulf pyysi minua kertomaan miksi lahjoitan. Oikeastaan kysymys on aika absurdi (kaikella kunnioituksella Ulf), sillä olenhan rotari ja lahjoittaminen on luonnollinen osa rotarina olemista. Siten rotari Lars Borgestrandin vastaus kaksi vuotta sitten oli psykologisesti erittäin älykäs. ”Koska minä voin.” 

Pidän itseäni varsin tavallisena lahjoittajana. Mutta minä nautin lahjoittamisesta. Joka kerta kun lahjoitan, tulee hyvää mieli. Oletteko samaa mieltä? Siis yksi syy, miksi lahjoitan, on että olen addiktoitunut lahjoittamiseen.

Addiktio lahjoittamiseen kuten muutkin addiktiot edellyttää altistumista, käytännössä ensimmäistä annosta.

Kun liityin rotareihin kuusitoista vuotta sitten, sponsorini Seija Aimo klubissani korosti lahjoittamisen tärkeyttä. Varsin pian liittymiseni jälkeen tulin klubini presidentiksi ja päätin, että teemme GG hankkeen. Edistääksemme hankettamme sponsorini ja minä päätimme alkaa lahjoittaa vuosittain vähintään 1000 dollaria säätiöön. Päätös oli siis pragmaattinen.

GG hankkeemme toteutui ja se vakuutti minut siitä, että lahjoitukset tulevat hyvään käyttöön. 

Viime vuosina lahjoittamiseeni on tullut uusi motivoiva elementti. Se on rauha. On hyvin tavallista ja ymmärrettävää, että heräämme auttamaan ja lahjoittamaan, kun tapahtuu katastrofi. Katastrofia voi verrata vuotavaan haavaan. Vuoto on tietenkin pysäytettävä. Katastrofiapua voisi kutsua lahjoittamista vuotavien haavojen paikkaamiseksi. Tietenkin tällainen apu on tärkeää.

Meidän tulisi kuitenkin ymmärtää ensisijaisesti estää haavojen muodostumista. Siksi meillä on rotarysäätiön fokusalueet. Jokainen fokusalueen hanke vähentää haavan muodostumisen riskiä. Jokaisessa hankkeessa on rauhan elementti. Jokainen rotaryhanke vähentää konfliktien riskiä yhteisöissä. Jokainen rotaryhanke estää haavojen syntymistä. Olen vakuuttunut siitä, että jokainen lahjoitukseni rakentaa rauhaa ja että jokainen lahjoitukseni antaa mahdollisuuden rauhantyöhön jollekin aktiiviselle klubille jossakin päin maapalloamme.

Siis vastaukseni kysymykseen, miksi lahjoitan, on se tuottaa minulle mielihyvää ja lahjoittamalla rakennan rauhaa.

Muita Philip Flindtin kuvia tilaisuudesta täällä: https://philipflindt.pixieset.com/majordonordinner-palanga2026/

Translate »