Uusi toimintavuosi piirissämme on nyt käynnistynyt toden teolla syyskuun alkaessa. Olen itsekin aloittanut innostuneesti klubivierailut Satakunnassa, Pirkanmaalla ja Raumalla, Nauvossa ja Oolannissakin.

UPEAA Hyvän Tekemistä! Olen ollut ihan haltioitunut niistä upeista tekemisistä, joita tehdään pienissäkin klubeissa, ja monesti klubilla on jopa hieman kunnallis- tai kotiseutupoliittinenkin rooli 😊. Olen käynyt jo 10 klubissa ja Syysseminaariin mennessä lähes 40 % klubeistamme.

Avoimuus ja vuoropuhelu niin hallituksen ja jäsenistön kanssa on tuonut jokaisesta vierailusta mukaan uusia vivahteita. Näitä olen pyrkinyt kirjaamaan pikku muistikirjaani. KIITOS HYVISTÄ IDEOISTA, näitä voimme jakaa ylpeänä muillekin.

UNITE FOR GOOD on alkaneen vuoden teema. Suomeksi se voi olla Tehdään Hyvää Yhdessä! Tämä on näkynyt varsin hienosti käymissäni klubeissa.

Rauhantyö, Säätiön antama tuki sille sekä Polion lopullinen hävittäminen ovat edelleen kärkihankkeitamme. Tähän on nyt panostettu ja lähdemme uusin tavoittein alkavaan vuoteen. Piirin ja Rauhankomitean kuulumisia kuullaan Syysseminaarissa. Tulossa on upeita ja hienoja uutisia!

Ole siis kuulolla!

Ympäristöohjelmamme hakee lisää näkyvyyttä. Itämeripäivässä yhdessä John Nurmisen kansallisesti ja nyt koko Itämeren rantavaltioissa, olimme vahvasti mukana 28.8 usealla paikkakunnalla. Kuluvan kesän sinilevätilanne on armotta paljastanut vallitsevan tilanteen raadollisuudessaan. Me jokainen voimme auttaa pienillä teoilla arkielämisessämme. Tästäkin saamme päivityksen Turussa 13.9.

Odotan innolla tulevia vierailujani jokaisessa klubissa, jossa tavatessamme voimme paneutua mahdollisuuksiin ja kehittymiseen yhteiskunnan muutoksien mukaan. Toivon, että katsomme kaikki avoimesti tulevaisuuteen, koko yhteisön hyväksi, jotta toimintamme saadaan aktiiviselle kasvu-uralle, niin klubeissa, alueilla, piirissämme ja koko Suomessakin. Lukiessani klubien suunnitelmia, olen ylpeä Teistä ja aktiivisuudesta Hyvän Tekemisen Tueksi! Olen jo lukenut nopeasti läpi klubien vuosisuunnitelmat ja niissä on voimaa, yhteistyötä ja panostusta tulevaisuuteen.

Nuorisovaihto kaikkine mahdollisuuksineen on myös mukana entistä useammassa klubissa. Tämä kruununjalokivemme NV-toiminta onkin näkynyt myös klubikeskusteluissa käynneilläni. Samoin nuoriin kohdistuvat palveluprojektit ovat tärkeä osa meidän tulevaisuuttamme yhteiskunnan tarpeiden muuttuessa.

Tässä vaiheessa kiitänkin jo teistä jokaista, jokaisesta tehdystä eleestä, minuutista tai lahjoituksestanne. Niin myös kaikkia Teitä, jotka olette luvanneet omaa aikaanne ja voimavarojanne yhteisen hyvän eteen klubien ja piirin toimihenkilönä.

UNITE FOR GOOD! Tehdään Yhdessä Hyvää!

Hyvää alkavaa syksyä ja pian näemme vierailujen kautta. Toivon, että tapaan mahdollisimman monen ihan henkilökohtaisesti klubitapahtumassa ja suuren osan jo Syysseminaarissa 13.9., jossa näemme esimerkkejä tapahtumista ja miten niihin voi osallistua.

Teltta, liput ja muut tukimateriaalit tuovat näkyvyyttä helpolla tavalla. Syysseminaari on mahdollisuus verkostoitua ja päivittää klubiohjelmaan vielä jotakin uutta sekä syksylle että keväälle. Ohjelmassa on lyhyet esimerkit, millaisia osastoja on näkynyt markkinoilla ja messuilla ja miten aiomme näkyä vuoden aikana.

TERVETULOA Turkuun Forum Marinumiin 13.9.2025!

Syysseminaariin ilmoittautuminen suljetaan noin viikkoa ennen, mutta vielä ehtii mukaan.Evention ilmoittautuminen on auki normaalisti piirin Tapahtumat -sivulla. TERVETULOA !

Syysseminaarista tulee oma uutiskirjeensä yhteenvetona hetimiten syyskuun loppupuolella ja siinä on lyhyet referaatit ja linkit valmiina, niin että tapahtunutta antia pääsee heti hyödyntämään.

Terveisin DG Matti

Translate »