Lokakuu on ollut erittäin vahvaa tekemistä klubeissa. Mukana on ollut hienoja piirin ja RI:n yhteisiä ja myös alueellisia teemoja mm. PolioPlus, jäsenhankinta, nuorisovaihto ja keräykset tapahtumien kautta.

Käymissäni klubeissa olen tavannut iloista rotarimieltä, hyviä projekteja ja erinomaista yli klubirajojen tapahtuvaa toimintaa. Olen ollut edelleenkin yllättynyt monipuolisuudesta ja iloinen Säätiökeskusteluista sekä sitoutumisesta nuorisovaihtotoimintaan sekä PolioPlus-varainhankintaan. Jäsenkoulutus, RLI on sekin ollut nyt lokakuussa aktiviteettina. Kiitos järjestelijät Tiina S & tiimi ja tietysti innokkaat osallistujat.

Suurkiitos kaikille klubeille vieraanvaraisuudestanne minulle ja hyvän tekemisestä ! Nyt olen vieraillut jo lähes 40 klubissa ja vuorossa ovat pääsääntöisesti enää lähialueeni klubit. 

UNITE FOR GOOD

Vuoden teema, on ollut väkevästi ja ennakkoluulottomasti esillä monella tapaa ja monella tasolla, jäsenten, klubien ja alueiden kesken.

Rauhantyö, Säätiön antama tuki sille sekä Polion lopullinen hävittäminen ovat edelleen kärkihankkeitamme. 30.10 pidimme Salossa Wiurilan kartanossa upean Rauhankongressin, josta on erillinen teemajuttu. Tutustu ja innostu mukaan klubisi kanssa!

Uusi klubi

Lokakuu on ollut kuukausi uusien jäsenien hankkimiselle. Tässäkin meillä on ollut varsinaista Superonnistumista. Piiriin on saatu perustettu uusi varsinainen klubi yli 6 vuoden tauon jälkeen. Aivan kerrassaan upea suoritus Houtskärin aloittavan klubin kaikki perustajajäsenet ja hankkeen primusmotorit Uma ja Aaro Söderlund. Toivotankin Teidät mukaan yhteisöömme. Upea hetki oli saada olla mukana paikalla 16.10. perustamiskokouksessa Houtskarin Näsbyn kylässä.

Uusi satelliittiklubi

Samoin satelliittiklubi on aloittamassa Forssassa jo nyt loka-marraskuun vaihtumisen jälkeen. Toivotaan tällekin hyvää myötätuulta. Lisäksi on ollut yhteisiä jäsenhankintatapahtumia esimerkiksi Turun alueella ja muuallakin on suunnitteilla. Nämä kaksi em. uutta toiminnan laajentumista ovatkin erinomaisia esimerkkejä toimintamme vetovoimasta, kunhan hiukan avaamme ovia uudelle ajattelulle ja samaten myös DEI:lle. 

Kannustankin kaikkia klubeja miettimään, voisiko meilläkin olla joku toimintaryhmä – jäseniä, jotka voisivat itse liittyä ja saada mukaan uusia aktiivisia jäseniä. Tämä voi olla vaikka e-klubi tai tiettyä harrastus- tai business-tyyppiä tukeva erikoisklubi. Ehkä seuraavaksi kuulemme Rotaractor tai muusta aktiivisuudesta.

Seuraavan vuoden nuorisovaihtokandidaatit on saatu haastateltua. Kiitos kaikki klubit, kun määrä oli noussut viime vuodesta ! Paikalla oli upeita nuoria valmiina elämänsä suureen seikkailuun – turvallisesti kanssamme.

UNITE FOR GOOD! Tehdään Yhdessä Hyvää!

Tässä vaiheessa kiitänkin jo teistä jokaista, jokaisesta tehdystä eleestä, minuutista tai lahjoituksestanne. Niin myös kaikkia Teitä , jotka olette luvanneet omaa aikaanne ja voimavarojanne yhteisen hyvän eteen klubien ja piirin toimihenkilönä.

Lopuksi kannustan kaikkia jäseniämme osallistumaan piirin alueiden tapahtumiin, yhteisiin tukikonsertteihin, tapahtumiin ja koulutuksiin, jotta saamme niistä aktiivisen ja positiivisen toiminnan kuvan ulkopuolisillekin. Jokainen tapahtuma on aina myös jäsenhankintatapahtuma.

Kevään piirikonferenssi

Kevään piirikonferenssi Naantalin Kylpylässä 11-12.4.2026 on avoin kaikille ja kannustan tulemaan mukaan. Merkitse päivä kalenteriin, ilmoittautuminen avataan alkuvuodesta. AURINKOINEN ROTARY on sopiva teema tapahtumalle, jota nyt alamme rakentaa meille kaikille. Tule mukaan , juhla on juuri Sinulle tarkoitettu.

Lopuksi toivotan Teille jokaiselle turvallisia liikkumisia, nythän on käsillä vuoden vaarallisin liikenneturvallisuusaika. Hill Street Bluesin komissariota lainaten : Hey, be carefull out there!

Muistakaa huomioida klubinne varttuneempia ja pyrkikää tarjoamaan vaikka kyyti viikkotapahtumaanne. Tällä saattaa olla suuri merkitys henkilölle ja klubinkin tapahtuman hengelle. TKM – Tuo Kaveri Mukaan!

Lopuksi haluan toivottaa kaikille hyvää Itsenäisyyspäivää 2025! Se tuntuu jotenkin juuri nyt erittäin tärkeältä ja läheiseltä, kun maailmassa on meitäkin lähellä konfliktia ja kärsimystä.

Marraskuutervehdyksin

DG Matti

 

Translate »