Uusi toimintavuosi piirissämme käynnistyy nyt klubien aktivoituessa elokuussa. On ollut mukava nähdä, että heinäkuunkin aikana olemme olleet aktiivisia eri alueilla, alueiden kesätapahtumissa. Tämä on äärimmäisen tärkeää, koska se olennainen hyvän tekeminen tapahtuukin juuri klubitasolla.
UNITE FOR GOOD on alkaneen vuoden teema. Suomeksi se voi olla Tehdään Hyvää Yhdessä! Toivottavasti kesän lämmin jakso on latauttanut akkumme ja klubien toiminnan uusiin ponnistuksiin. Olen seurannut eri tapahtumien ja klubien Rotary-materiaalien varauksia ja ilokseni huomannut varauskirjojen olevan nyt elo-syyskuussa aika täynnä. UPEETA! Tiedossa on siis lukuisa määrä jäsen- ja yleisiä tapahtumia missä olemme yhteisöna paikalla näkyvästi. Tämä on tärkeä palanen jäsenhankinnan tueksi ja julkisuuskuvamme edistämisessä.
Jäsenmäärän kehitykseen aloitamme syksyllä uuden kampanjan.
Jäsenmäärämme on saatu nyt aika hyvin stabiloitumaan, mutta ei vielä kasvuun. Se on yksi tavoitteistamme kohti tulevaisuutta. Tässä klubien houkuttelevuus ja alueellinen yhteistyö on avainasemassa. Tästä syystä teimme alkavalle vuodelle pientä uusjakoa alueissamme, jolloin apulaiskuvernöörien alueita muokattiin hiukan, jolloin klubien läheisyyttä ja yhteistyömahdollisuuksia pyrittiin parantamaan mm. Salon alueella, Satakunnassa ja Turun ympäristössä. Teimme suunnittelua yhdessä edellisten kuvernöörien kokemuksen kautta ja uskomme että olemme oikealla matkalla.
Elo- ja syyskuussa olemme vahvasti esillä Salon Seudulla Ankatkin mukana!, Loimaan alueella, Satakunnassa, Vakka-Suomessa sekä Turun ja Ympäristön alueella. Kesä- ja heinäkuussa saimme erinomaista näkyvyyttä Porissa SuomiAreenassa ja Oripäässä OKRA-tapahtumassa. Meille onkin tärkeää olla myös mukana isommissa tapahtumissa, jossa osasto-teltallamme pääsemme valtavirtaan mukaan kertomaan itsestämme. Kannustankin jokaista klubia miettimään, mihin paikalliseen tapahtumaan voisi
mennä mukaan, yksin tai naapuriklubin kanssa yhdessä. Nämä voivat olla iltatoreja, paikallisia markkinapäiviä, avustustapahtumia, jne. missä liikkuu väkeä. Syysseminaarissa 13.9. Turussa näemme esimerkkejä miten niihin voi osallistua. Teltta, Liput ja muut tukimateriaalit tuovat näkyvyyttä helpolla tavalla.
Kärkihankkeet
Rauhantyö, Säätiön antama tuki sille sekä Polion lopullinen hävittäminen ovat edelleen kärkihankkeitamme. Tähän on nyt panostettu ja lähdemme uusin tavoittein alkavaan vuoteen. Piirin ensimmäinen Rauhanpylväskin on paikoillaan ja uusia akreditoituja Rauhanklubeja on tulossa lisää.
Ympäristöohjelmamme hakee uusia mahdollisuuksia. Olemme tutkimassa Global Grant-yhteistyötä ja lisäksi panostamme myös alueelliseen tekemiseen mm. rantasiivouksilla, sinileväseurannalla ja jatkamme Vesirepun antamista kouluille. Itämeripäivässä, yhdessä John Nurmisen kansallisesti ja nyt koko Itämeren rantavaltioissa, olemme vahvasti mukana 28.8. Tule sinäkin mukaan klubisi kanssa Forum Marinumin Varsinais-Suomen päätapahtumaan. Kuluvan kesän sinilevätilanne on armotta paljastanut vallitsevan tilanteen raadollisuudessaan. Me jokainen voimme auttaa pienillä teoilla arkielämisessämme.
Kansainvälisesti olemme myös päättäneet sitoutua useampaankin Global Grant hankkeeseen, joissa tuetaan Rotaryn pääpainopistealueita, terveyttä ja puhdasta vettä, rauhaa, ympäristöä sekä koulutusta. Näihin voivat myös klubit halutessaan osallistua tukemalla piirin kautta. Syyssseminaarissa kuulemme tästäkin lisää.
Kausi alkaa
Klubien ohjelmat alkavat suuresti lähiviikkoina. Odotan innolla vierailujani jokaisessa klubissa, jossa tavatessamme voimme paneutua mahdollisuuksiin ja kehittymiseen yhteiskunnan muutoksien mukaan. Toivon, että katsomme kaikki avoimesti tulevaisuuteen, koko yhteisön hyväksi, jotta toimintamme saadaan aktiiviselle kasvu-uralle, niin klubeissa, alueilla, piirissämme ja koko Suomessakin. Lukiessani klubien suunnitelmia, olen ylpeä Teistä ja aktiivisuudesta hyvän tekemisen tueksi!
Tässä vaiheessa kiitänkin jo teistä jokaista, jokaisesta tehdystä eleestä, minuutista tai lahjoituksestanne.
Niin myös kaikkia Teitä, jotka olette luvanneet omaa aikaanne ja voimavarojanne yhteisen hyvän eteen klubien ja piirin toimihenkilönä.
UNITE FOR GOOD! Tehdään Yhdessä Hyvää!
Hyvää alkavaa syksyä ja pian näemme vierailujen kautta. Toivon, että tapaan mahdollisimman monen ihan henkilökohtaisesti klubitapahtumassa.
Nähdään myös syyskuussa Syysseminaarissa 13.9.2025 Forum Marinumissa Turussa. Ilmoittautuminen on jo auki Eventio- järjestelmässä.
Loppukesätervehdyksin
DG Matti