Bästa Rotarianer i distrikt 1420

Rotaryåret närmar sig sitt slut, och det är bra så. Det har varit tre långa och delvis krävande år i guvernörsröret. DGN, DGE och DG.

Jag vill tacka alla rotarianer och klubbar i vårt distrikt. Det är ni som gör detta till något så fint.

Varje klubb är unik och har sina egna önskemål och evenemang, men alla klubbar har tjänsteprojekt som en viktig del.

Jag uppmuntrar alla klubbar att uppdatera sina verksamhetsplaner tillsammans med klubbmedlemmarna. Det hjälper att skapa klubbens årsprogram, och samtidigt lyfts tjänsteprojekten fram och hur de kan göras till klubbens egna.

Det är fint att Rotaryhjulet åter snurrar. DGE Heldur Allese är i Taipei för att få de sista instruktionerna för att göra sitt DG år så bra som möjligt. DGN Anne Kuusio planerar redan för fullt sitt kommande DGE och DG år 2027–2028.

Själv funderar jag på hur jag bäst kan vara till hjälp under mitt IPDG år. Som PDG Sakari Karjalainen sade: ”dra ett djupt andetag” – säkert till att börja med. Jag styr mot havet och sköter verksamhetsberättelsen och rapporterna till höstmötet med heder.

Vi har ett fantastiskt distriktsråd, med enorm kompetens och samarbete över gränserna. Finland–Estland Rotary arbetar och planerar gemensamma frågor tillsammans – vi är ju distrikt 1420 Finland och Estland.

Det återstår ännu några klubb¬besök i Tallinn och även ett besök i Päikeselager och Pärnu invaranta. De är ett fint exempel på hur Rotaryklubbar kan göra saker för människorna i sitt område och genomföra tjänsteprojekt – det betonar gemenskap och ger rotarianerna positiv synlighet.

Alla våra kommittéer har skött sina uppgifter utmärkt och fört våra gemensamma frågor framåt, tack för det. Ett exempel är distriktskonferensen, där medlemmar från alla kommittéer deltog i planeringen och genomförandet av ett stort projekt.

Sommaren har kommit igång fint och snart är det midsommar. Låt oss njuta av sommaren, inte glömma Rotarys goda ideal och hålla Rotaryandan stark. I augusti börjar vi en ny säsong med förnyad energi.

Tack för förtroendet att jag fått fungera som distriktsguvernör och för möjligheten att samarbeta med rotarianer i Finland och Estland.

Vi fick också SVRP rf:s distriktsindelning skött med heder, och vi får höra mer om det från Heldur Allese.

Med vänlig hälsning
Jere Jantunen
DG d1420 & SVRP styrelseordförande 2025–2026