Organisaatio – organisation
organization – organisatsioon 2023-2024

Piirineuvosto – Distriktsrådet – District Council

Ritva Semi

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman

Kuvernööri – Guvernör – Governor, DG 2023- 2024

Ritva Semi, Pasila-Fredriksberg
Mobile +358 40 7688451
Email: semiritva(at)gmail.com

Edellinen kuvernööri, Past Governor, IPDG 2022-2023

Urmas Kaarlep, Tallinn
Mobile +372 56246999
E-mail: urmas.kaarlep(at)gmail.com

Tuleva kuvernööri – Governor Elect, DGE 2024-2025

Aune Past, Tartu Hansa
mobile: +372 50 66688
Email: aunepast(at)gmail.com

Kuvernööriehdokas – Governor Nominee, DGN 2025-2026

Jere Jantunen, Lohja
Mobile +358 50 5675
jere.jantunen(at)gmail.com

Rotarysäätiökomitea – Rotary Foundation – The Rotary Foundation, TRF

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman

Irmeli Viherluoto-Lindström,
Munkkiniemi-Munksnäs
Mobile +358 500 467 249
E-mail: irmelivlindstrom@icloud.com

Viron maakoordinaattori – Estlands områdeskoordinator – Estonian Country Coordinator

Heldur Allese, Saaremaa
Mobile:  +372 50 93069
E-mail: heldur(at)saarehotell.ee

Piirisihteeri – Distriktssekreterare – District Secretary

Anne Kuusio, Ekenäs-Tammisaari
Mobile +358-44-565412
E-mail: annekuusio(at)outlook.com

Läsnäolo – Närvaro – Attendance
Talous – Ekonomi – Economy
Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman

Markku Stenvall, Meri-Espoo
Mobile: +358-400-444 012
E-mail: markku.stenvall(at)kolumbus.fi

COL-edustaja – COL-representant – COL-Representative

Sakari Karjalainen, Kluuvi

Mobile+358-400818910
erkkisakarikarjalainen(at)gmail.com

COL- varaedustaja – COL supleant – COL deputy   

Ilkka Torstila, Ekenäs – Tammisaari

Mobile +358-400605068
ilkka.torstila(at)gmail.com

Apulaiskuvernöörit – Assisterande guvernörer – Assistant governors – Abikuberner

Länsi-Uusimaa – Västra Nyland

AG Markus Merenmies
Mobile: +358-50-3725631
E-mail: markus(at)merenmies.net

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Ekenäs, Hanko-Hangö, Karis-Karjaa, Karkkila, Lohja-Lojo, Vihti, Vihti Nummela (7)

Itä-Uusimaa – Östra Nyland

AG Ritva Ohmeroluoma, Tikkurila-Dickursby
Mobile: +358-400-109 021
E-mail: ritvaohmeroluoma(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Borgå-Porvoo, Borgå Västra-Porvoo Läntinen, Loviisa-Lovisa, Mäntsälä, Tuusula, Ylikerava, (6)

Espoon Seutu – Esbo Nejden

AG Pertti Järvenpää, Espoo-Esbo
Mobile: +358-400-423 499
E-mail: pp.jarvenpaa(at)pp.inet.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Espoo-Esbo, Meri-Espoo, Kauniainen-Grankulla,  Leppävaara-Alberga, Tapiola (5)

Etelä- ja Länsi-Helsinki – Södra och Västra Helsingfors

AG Teuvo Metsäpelto, Meri-Espoo
Mobile: +358-45-3594654
E-mail: teuvo.metsapelto(at)kolumbus.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Eira, Helsinki-Helsingfors, Helsinki City West, Helsinki International, Lauttasaari-Drumsö, Munkkiniemi-Munksnäs (6)

Keskinen Helsinki – Centrala Helsingfors

AG Heidi Kauppi-Hopia, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile +358-50-423 5900
E-mail: heidi.kauppi-hopia(at)elisanet.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Helsinki Finlandia Hall, Kamppi-Kampen, Kluuvi-Gloet, Helsinki Maneesi-Helsingfors Manegen, Töölö-Tölö, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi (6)

Itä-Helsinki – Östra Helsingfors

AG Erkki Teräväinen, Loviisa-Lovisa
Mobile +358 40 504 7010
E-mail: erkki.teravainen@ango.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Helsinki Baltic Sea, Herttoniemi-Hertonäs, Itä-Helsinki, Kallio-Berghäll, Pasila-Fredriksberg, Helsinki Vuosaari-Nordsjö (6)

Pohjoisalue – Norra området

AG Eija Mattila, Hyvinkää
Mobile: +358-46-856 7732
E-mail: eijannelille(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Riihimäki-Hausjärvi, Hyvinkää, Nurmijärvi, Nurmijärvi-Klaukkala, Järvenpää (5)

Pohjois-Helsinki ja Vantaa – Norra Helsingfors och Vanda

Jari Porthén, Tikkurila-Dickursby
Mobile: +358 50 62274
Email: jari.porthen@reallet.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Helsingin Koillinen, Luoteis-Helsinki, Vantaa-Myyrmäki, Pohjois-Helsinki-Norra Helsingfors, Tikkurila-Dickursby, Vantaa-Vanda (6)

Viron maakoordinaattori – Estlands områdeskoordinator – Estonian Country Coordinator

Helldur Allese, Saaremaa
Mobile +372 50 930 69
E-mail: heldur(at)saarehotell.ee

Tallinna Center – Tallinn Center- Tallinn Center

AG Anu Aderman,
Tallinn International
Mobile +372-5038173
E-mail: anu.adermann(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Tallinn Reval Rotary Club,  Tallinn Hansa Rotary Club, Tallinn Moon Rotary Club, Tallinn International Rotary Club,  Viru (5).

Tallinna City – Tallinn City – Tallinn City

AG Urmas Kahar, Nömme RK
Mobile: +372 5139393
E-mail: urmas(at)olsson.ee

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Tallinn, Tallinn Vanalinn, Nõmme-Tallinn, Viimsi ja Tallin Global Rotary Club (5)

Etelä-Viro – Södra Estland – Southern Estonia

AG Margus Hanson, Tartu
Mobile: +372- 5037229
E-post: hansonmargus(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Pölva, Tartu, Tartu Hansa, Tartu Toome, Viljandi (5)

Länsi-Viro – Västra Estland – Western Estonia

Heldur Allese, Saaremaa
Mobile +372 50 930 69
E-mail: heldur@saarehotell.ee

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Haapsalu, Pärnu, Rapla, Saaremaa, Türi (5)

Piirikomiteat – Distriktskommitteer – District Commitees

Jäsenyys – Medlemskap – Membership

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Jere jantunen, Lohja
Mobile: +358-405424901
E-mail: jere.jantunen(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Jari Paulamäki, Leppävaara
Mobile: +358-400849938
E-mail: paulamakijari(at)gmail.com

Anne Kuusio, Ekenäs-Tammisaari
Mobile:+358-44565412
E-mail: annekuusio(at)outlook.com

Raine Nikander, Vihti-Nummela
Mobile: +358-400506445
E-mail: raine.nikander(at)gmail.com

Viestintä – Kommunikation – Communication

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Minna Söderholm, Porvoo Läntinen- Borgå Västra
Mobile: +358-405353121
E-mail: minna(at)valonaika.fi

Jäsenet – Ledamöter – Members
Rain Eendra, Tartu Toome
Mobile: +372-5097129
E-mail: rain.eendra@gmail.com

Essi Isomäki, Helsinki Finlandia Hall
Mobile: +358- 405724648
E-mail: essi.isomaki(at)gmail.com

Sari-Leena Lund, Kluuvi – Gloet
Mobile: +358-445060369
E-mail: sari-leena.lund@vakuutuskeskus.fi

Marit Mikson, Tallinn Hansa
Mobile: +372-5244456
Email: marit.rotary(at)gmail.com

Kari Tilli, Meri-Espoo
Mobile: +358-449706641
E-mail: kari.j.tilli(at)gmail.com

Koulutuskomitea – Utbildning – Training

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Piirikouluttaja – Distriktsutbildare – District Trainer
Liisa Stjernberg, Helsinki City West
Mobile +358-50525 8475
E-mail: stjernberg.liisa(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Anne Hutt, Tallinn Hansa
Mobile: +372- 5142674
Email: annehytt(at)gmail.com

Kauko Hämäläinen, Tikkurila-Dickursby
Mobile:+358-503663807
E-mail: hamalainenkauko1(at)gmail.com

Heidi Kauppi-Hopia, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile +358-504235900
E-mail: heidi.kauppi-hopia@elisanet.fi

Markus Merenmies, Karis – Karjaa
Mobile +358-503725631
E-mail: markus@merenmies.net

Antti Parkama, Rotary E-club of Verkkorotary.fi
Mobile +358-400301262
E-mail: antti.parkama(at)faroscom.com

Talouskomitea

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Markku Stenvall, Meri-Espoo
Mobile +358-400444012
E-mail: markku.stenvall(at)kolumbus.fi

Jäsenet – Ledamöter – Members
Juha-Kristian Kilponen, Eira
Mobile: +358-108312847
E-mail: juha.kilponen(at)bof.fi

Rotarysäätiökomitea – Rotary Foundation – The Rotary Foundation, TRF

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Irmeli Viherluoto-Lindström, Munkkiniemi-Munksnäs
Mobile +358-500467249
E-mail: irmelivlindstrom@icloud.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Erkki Ilus, Herttoniemi
Mobile +358-401733320
E-mail: erkki.ilus(at)gmail.com

Urmas Kahar, Nömme-Tallinn
Mobile +372-5139393
E-mail: urmas@olsson.ee

Kristel Kesalo, Viljandi
Mobile +372-5127086
E-mail: kristel911(at)me.com

Fredrik Pressler, Helsinki International
Mobile +358-505988821
E-mail: fredrik.pressler@gmail.com

Erkki Teräväinen, Loviisa-Lovisa
Mobile +358-405047010
E-mail: erkki.teravainen(at)ango.fi

Maritta Turunen, Vihti
Mobile +358-403515577
E-mail: maritta.turunen(at)gmail.com

Merja Roivainen, Töölö-Tölö
Mobile +358-452366225
E-mail: merja.roivainen(at)outlook.com

Thord Vaenerberg, Loviisa-Lovisa
Mobile: +358-40-5731249
E-mail: thord.vaenerberg@gmail.com

Nuorisovaihto – Ungdomsutbyte – Youth Exchange

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Erik Rosenlew, Helsinki Finlandia Hall
Mobile +358-405256030
E-mail: erik.rosenlew(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Juha Kristian Kilponen

Heidi Lehmuskumpu, Helsinki Finlandia Hall
Mobile +358-40-7311640
E-mail: heidi(at)lehmuskumpu.com

Kristiina Linnoinen, Helsinki-Helsingfors
Mobile +358-505261946
E-mail: kristiina.linnoinen(at)gmail.com

Ismo Niiranen, Helsinki Vuosaari-Nordsjö
Mobile +358-405671710
E-mail: ismo.niiranen(at)welho.com

Marge Tirgo, Viljandi
Mobile +372-5043335
E-mail: marge.tirgo(at)sveba-dahlen.ee

Hannamari Auvinen, Vihti Nummela
Mobile +358-505372794
E-mail: auvinen.hannamari(at)gmail.com

Tietotekniikka – Datateknik – Information Technology

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Matias Castren, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile: +358-50-66906
E-mail: matias.castren@iki.fi

Jäsenet – Ledamöter – Members
Rami Ahola, Helsinki Maneesi – Helsingfors Manegen
Mobile: +358-40-553 5857
Email: rami.ahola(at)ieee.org

Eero-Pekka Mänd, Kluuvi-Gloet
Mobile: +358-503803038
E-mail: ep.mand(at)elisanet.fi

Itämeri-Foorum Östersjöprojektet – The Baltic Sea Project

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Lotta Ruokanen, Helsinki-Finlandia Hall
Mobile: +358-407263222
E-mail: lotta.ruokanen(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Kaisu Annala, Munkkiniemi – Munknäs

Jyrki Kaija, Järvenpää

Anne Karikoski, Munkkiniemi – Munknäs

Päivi Kippo-Edlund, Porvoo Läntinen – Borgå Västra

Jarmo Liimatainen, Helsinki Baltic Sea

Liisa Sternberg, Helsinki City West

Marve Virunurm, Pärnu Lahe

Kansainvälinen palvelu – Internationell tjänst – International Service

Puheenjohtaja– Ordförande – Chairman
Päivi Kippo-Edlund, Porvoo Läntinen – Borgå Västra
Mobile +358-451363534
E-mail: kippoedlund(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Taru Karikoski, Helsinki Finlandia Hall
Mobile +358-500605837
E-mail: tarumia(at)icloud.com

Jarkko Vasama, Borgå Västra – Porvoo Läntinen
Mobile +358-400454689
E-mail: jarkko.vasama(at)dlc.fi

Ilkka Torstila, Ekenäs – Tammisaari
Mobile +358-400605068
E-mail: ilkka.torstila(at)gmail.com

Ystävyysvaihto – Vänskapsutbyte – Rotary Friendship Exchange, RFE

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Ilkka Torstila, Ekenäs – Tammisaari
Mobile +358-400605068
E-mail: ilkka.torstila(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Taru Karikoski, Helsinki Finlandia Hall
Mobile: +358-500605837
E-mail: tarumia(at)icloud.com

Jarkko Vasama, Borgå Västra – Porvoo Läntinen
Mobile +358-400454689
E-mail: jarkko.vasama(at)dlc.fi

Intercountry Committee

Puheenjohtaja– Ordförande – Chairman
Taru Karikoski, Borgå Västra – Porvoo Läntinen
Mobile +358-500605837
E-mail: tarumia@icloud.com

Ilmoita meille muutoksista

15 + 14 =