Organisaatio – organisation
organization – organisatsioon 2024-2025

Piirineuvosto – Distriktsrådet – District Council

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman

Kuvernööri – Guvernör – Governor, DG 2024- 2025

Aune Past, Tartu Hansa
Mobile: +372 50 66688
E-mail: aunepast(at)gmail.com

Edellinen kuvernööri, Past Governor, IPDG 2022-2023

Ritva Semi, Pasila – Fredriksberg
Mobile +358 40 7688451
E-mail: semiritva(at)gmail.com

Jere Jantunen, Lohja
Mobile + 358 40 5424901
E-mail: jere.jantunen(at)gmail.com

Heldur Allese, Saaremaa
Mobile:  +372 50 93069
E-mail: heldur(at)saarehotell.ee

Urmas Kaarlep, Tallinn
Mobile: +372 56246999
E-mail: urmas.kaarlep(at)gmail.com

Erkki Teräväinen, Loviisa-Lovisa
Mobile: +358 40 5047010
E-mail: erkki.teravainen(at)ango.fi

Irmeli Viherluoto-Lindström,
Munkkiniemi-Munksnäs
Mobile +358 500 467 249
E-mail: irmelivlindstrom(at)icloud.com

Piirisihteeri – Distriktssekreterare – District Secretary

Martin Heinrichs, Meri-Espoo
Mobile +358 400 622057
E-mail: martinjheinrichs@outlook.com

Läsnäolo – Närvaro – Attendance
Talous – Ekonomi – Economy
Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman

Markku Stenvall, Meri-Espoo
Mobile: +358-400-444 012
E-mail: markku.stenvall(at)kolumbus.fi

COL-edustaja – COL-representant – COL-Representative

Sakari Karjalainen, Kluuvi

Mobile+358-400818910
erkkisakarikarjalainen(at)gmail.com

COL- varaedustaja – COL supleant – COL deputy   

Ilkka Torstila, Ekenäs – Tammisaari

Mobile +358-400605068
ilkka.torstila(at)gmail.com

Piirikouluttaja – Distriktsutbildare – District Trainer

Liisa Stjernberg, Helsinki City West

Mobile: +358 50 5258475
E-mail: stjernberg.liisa(at)gmail.com

Apulaiskuvernöörit – Assisterande guvernörer – Assistant governors – Abikuberner

Länsi-Uusimaa – Västra Nyland

AG Markus Merenmies
Mobile: +358-50-3725631
E-mail: markus(at)merenmies.net

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Ekenäs, Hanko-Hangö, Karis-Karjaa, Karkkila, Lohja-Lojo, Vihti, Vihti Nummela (7)

Itä-Uusimaa – Östra Nyland

AG Ritva Ohmeroluoma, Tikkurila-Dickursby
Mobile: +358-400-109 021
E-mail: ritvaohmeroluoma(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Borgå-Porvoo, Borgå Västra-Porvoo Läntinen, Loviisa-Lovisa, Mäntsälä, Tuusula, Ylikerava, (6)

Espoon Seutu – Esbo Nejden

AG Pertti Järvenpää, Espoo-Esbo
Mobile: +358-400-423 499
E-mail: pp.jarvenpaa(at)pp.inet.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Espoo-Esbo, Meri-Espoo, Kauniainen-Grankulla,  Leppävaara-Alberga, Tapiola (5)

Etelä- ja Länsi-Helsinki – Södra och Västra Helsingfors

AG Sirpa Mannila, Kauniainen – Grankulla
Mobile: +358 50 5566502
E-mail: Sirpa.mannila(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Eira, Helsinki-Helsingfors, Helsinki City West, Helsinki International, Lauttasaari-Drumsö, Munkkiniemi-Munksnäs (6)

Keskinen Helsinki – Centrala Helsingfors

AG Heidi Kauppi-Hopia, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile +358-50-423 5900
E-mail: heidi.kauppi-hopia(at)elisanet.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Helsinki Finlandia Hall, Kamppi-Kampen, Kluuvi-Gloet, Helsinki Maneesi-Helsingfors Manegen, Töölö-Tölö, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi (6)

Itä-Helsinki – Östra Helsingfors

AG Kaisu Annala, Munkkiniemi
Mobile:+358 50 3836109
E-mail: kaisu.annala(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Helsinki Baltic Sea, Herttoniemi-Hertonäs, Itä-Helsinki, Kallio-Berghäll, Pasila-Fredriksberg, Helsinki Vuosaari-Nordsjö (6)

Pohjoisalue – Norra området

AG Jaripekka Turtiainen, Vihti
Mobile: +358 43 824 5561
E-mail: jaripekka.turtiainen(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Riihimäki-Hausjärvi, Hyvinkää, Nurmijärvi, Nurmijärvi-Klaukkala, Järvenpää (5)

Pohjois-Helsinki ja Vantaa – Norra Helsingfors och Vanda

Jari Porthén, Tikkurila-Dickursby
Mobile: +358 50 62274
Email: jari.porthen(at)reallet.fi

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Helsingin Koillinen, Luoteis-Helsinki, Vantaa-Myyrmäki, Pohjois-Helsinki-Norra Helsingfors, Tikkurila-Dickursby, Vantaa-Vanda (6)

Tallinna Center – Tallinn Center- Tallinn Center

AG Merlin Haak, Tallinn Moon
Mobile: +372 56 933302
E-mail: merlin.haak(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Tallinn Reval Rotary Club,  Tallinn Hansa Rotary Club, Tallinn Moon Rotary Club, Tallinn International Rotary Club,  Viru (5).

Tallinna City – Tallinn City – Tallinn City

AG Urmas Kahar, Nõmme-Tallinn
Mobile: +372 5139393
E-mail: urmas(at)olsson.ee

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Tallinn, Tallinn Vanalinn, Nõmme-Tallinn, Viimsi ja Tallin Global Rotary Club (5)

Etelä-Viro – Södra Estland – Southern Estonia

AG Margus Hanson, Tartu
Mobile: +372- 5037229
E-post: hansonmargus(at)gmail.com

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Pölva, Tartu, Tartu Hansa, Tartu Toome, Viljandi (5)

Länsi-Viro – Västra Estland – Western Estonia

AG Tiit Rahkema, Rapla
Mobile: +372 50 31512
E-mail: tiit(at)tir.ee

Alueen klubit – Områdets klubbar – Clubs in the area
Haapsalu, Pärnu, Rapla, Saaremaa, Türi (5)

Piirikomiteat – Distriktskommitteer – District Commitees

Jäsenyys – Medlemskap – Membership

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Sakari Karjalainen, Kluuvi – Gloet
Mobile: +358 400 818 910
E-mail: erkkisakarikarjalainen(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Juhana Harju, Kamppi – Kampen
Mobile: +358 44 0101004
E-mail: jyharju(at)gmail.com

Laura Hollanti, Helsinki Maneesi – Helsingfors Manesen
Mobile: +358 40 7416299
E-mail: laura.hollanti(at)sailab.fi

Viktor Hütt, Tallinn RC
Mobile: +372 51 01550
E-mail: famhytt(at)neti.ee

Tuire Ranta-Meyer, Leppävaara – Alberga
Mobile: +358 50 5262002
E-mail: tuire.ranta-meyer(at)metropolia.fi

Viestintä – Kommunikation – Communication

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Minna Söderholm, Porvoo Läntinen- Borgå Västra
Mobile: +358-405353121
E-mail: minna(at)valonaika.fi

Jäsenet – Ledamöter – Members
Rain Eendra, Tartu Toome
Mobile: +372-5097129
E-mail: rain.eendra(at)gmail.com

Essi Isomäki, Helsinki Finlandia Hall
Mobile: +358- 405724648
E-mail: essi.isomaki(at)gmail.com

Sari-Leena Lund, Kluuvi – Gloet
Mobile: +358-445060369
E-mail: sari-leena.lund(at)vakuutuskeskus.fi

Marit Mikson, Tallinn Hansa
Mobile: +372-5244456
Email: marit.rotary(at)gmail.com

Kari Tilli, Meri-Espoo
Mobile: +358-449706641
E-mail: kari.j.tilli(at)gmail.com

Koulutuskomitea – Utbildning – Training

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Piirikouluttaja – Distriktsutbildare – District Trainer
Liisa Stjernberg, Helsinki City West
Mobile +358-50525 8475
E-mail: stjernberg.liisa(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Kauko Hämäläinen, Tikkurila – Dickursby,
Mobile:+358 50 3663807
E-mail: hamalainenkauko1(a)gmail.com

Anne Hutt, Tallinn Hansa
Mobile: +372- 5142674
Email: annehytt(at)gmail.com

Heidi Kauppi-Hopia, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile +358-504235900
E-mail: heidi.kauppi-hopia(at)elisanet.fi

Markus Merenmies, Karis – Karjaa
Mobile +358-503725631
E-mail: markus(at)merenmies.net

Antti Parkama, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile: +358 400 301 262
E-mail: antti.parkama(at)faroscom.com

Rotarysäätiökomitea – Rotary Foundation – The Rotary Foundation, TRF

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Irmeli Viherluoto-Lindström, Munkkiniemi-Munksnäs
Mobile +358-500467249
E-mail: irmelivlindstrom(at)icloud.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Marika Aspila,Vihti
Mobile: +358 50 536 2336
E-mail: Marika.Aspila(at)skr.fi

Urmas Kahar, Nömme-Tallinn
Mobile +372-5139393
E-mail: urmas(at)olsson.ee

Kristel Kesalo, Viljandi
Mobile +372-5127086
E-mail: kristel911(at)me.com

Janne Lepola, Loviisa – Lovisa
Mobile: +358 400 626885
E-mail lekuri65(at)gmail.com

Merja Roivainen, Töölö-Tölö
Mobile +358-452366225
E-mail: merja.roivainen(at)outlook.com

Thord Vaenerberg, Loviisa-Lovisa
Mobile: +358-40-5731249
E-mail: thord.vaenerberg(at)gmail.com

Nuorisovaihto – Ungdomsutbyte – Youth Exchange

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Erik Rosenlew, Helsinki Finlandia Hall
Mobile +358-405256030
E-mail: erik.rosenlew(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Janne Hämäläinen, Nurmijärvi-Klaukkala
Mobile: +358 44 0577070
E-mail: janne.hamalainen(at)outlook.com

Virpi Korhonen, Nurmijärvi
Mobile: +358 400-697973
E-mail: virpi.korhonen(at)ptr.fi

Anne Kuusio, Ekenäs
Mobile: +358 44-3101257
E-mail: annekuusio(at)outlook.com

Heidi Lehmuskumpu, Helsinki Finlandia Hall
Mobile +358-40-7311640
E-mail: heidi(at)lehmuskumpu.com

Kristiina Linnoinen, Helsinki-Helsingfors
Mobile +358-505261946
E-mail: kristiina.linnoinen(at)gmail.com

Ismo Niiranen, Helsinki Vuosaari-Nordsjö
Mobile +358-405671710
E-mail: ismo.niiranen(at)welho.com

Tanel Ringo, Nömme
Mobile: + 372 51 66233
E-mail: tanelri(at)hotmail.com

Marge Tirgo, Viljandi
Mobile +372-5043335
E-mail: marge.tirgo(at)sveba-dahlen.ee

Lauri Uljas, Järvenpää
Mobile: +358 40 5070424
E-mail: lauriuljas(at)gmail.com

Talouskomitea

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Markku Stenvall, Meri-Espoo
Mobile +358-400444012
E-mail: markku.stenvall(at)kolumbus.fi

Jäsenet – Ledamöter – Members
Juha-Kristian Kilponen, Eira
Mobile: +358-108312847
E-mail: juha.kilponen(at)bof.fi

Birger Stjernvall, Helsinki International
Mobile: +358 400 404489
E-mail: birger.stjernberg(at)gmail.com

Ritva Ohmeroluoma,Tikkurila-Dickursby
Mobile: +358 400 109 021
E-mail: ritvaohmeroluoma(at)gmail.com

Itämeri-Foorum Östersjöprojektet – The Baltic Sea Project

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Lotta Ruokanen, Helsinki-Finlandia Hall
Mobile: +358-407263222
E-mail: lotta.ruokanen(at)gmail.com

Jäsenet – Ledamöter – Members
Kaisu Annala, Munkkiniemi – Munknäs

Jyrki Kaija, Järvenpää

Anne Karikoski, Munkkiniemi – Munknäs

Päivi Kippo-Edlund, Porvoo Läntinen – Borgå Västra

Jarmo Liimatainen, Helsinki Baltic Sea

Johanna Nordfors, Myyrmäki

Marve Virunurm, Pärnu Lahe

Tietotekniikka – Datateknik – Information Technology

Puheenjohtaja – Ordförande – Chairman
Matias Castren, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Mobile: +358-50-66906
E-mail: matias.castren(at)iki.fi

Ilmoita meille muutoksista

6 + 10 =