På fyraårsdagen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, måndagen den 24 februari, uppmärksammas dagen på Ukrainaplatsen i Mariehamn. I samband med detta arrangerar Mariehamns Rotaryklubb en insamling till stöd för Ukraina inom ramen för kampanjen Hopp i Kylan.

Mellan klockan 16.30 och 18.00 finns Rotary på plats och säljer lotter till förmån för insamlingen. En lott kostar 10 euro, och alla som köper en lott bjuds på en våffla. Det går även bra att köpa en ”Rotaryvåffla” för 10 euro utan att delta i lotteriet – hela summan går till insamlingen.

Ytterligare möjlighet att delta i lotteriet ges lördagen den 28 februari kl. 12–15 vid Maxinge, där Rotarys medlemmar också säljer lotter till stöd för Ukraina.

Mer om kampanjen Hopp i Kylan

Share This