Jag heter Christian Jansson och är president för Mariehamns Rotaryklubb under verksamhetsåret 2026–2027. Jag blev rotarian 2023 och har innan presidentskapet även tjänstgjort som sekreterare II. Mitt engagemang före Rotary har främst varit inom idrottsrörelsen, i olika styrelseroller.

Inom yrkeslivet har jag arbetat med IT i någon form de senaste 30 åren – halva tiden som lärare och utbildare, andra halvan i olika chefsroller. Just nu arbetar jag heltid för ett åländskt företag och driver samtidigt ett eget mindre företag vid sidan om.

Med fyra barn som håller på att bli vuxna och ett vardagsliv utan resor har jag nu både tid och energi att engagera mig helhjärtat. För mig är Rotary en möjlighet att träffa nya människor och bidra till samhället på ett meningsfullt sätt. På fritiden sköter jag om hus och fritidshus, och försöker också få in regelbunden träning i vardagen.

Min ambition är att Rotary Mariehamn ska kännas som en inkluderande klubb – där alla känner sig behövda och ser fram emot våra sammankomster.

Share This