Distriktskommittéer

Distriktskommittéer 2022 – 2023

1. Finanskommittén

Ordförande
Jorma Winter
, Tornio
Mobile +358-40-511-0546
E-mail: jorma.winter@outlook.com

Vice ordförande
Ossi Tuomela, Seinäjoki
Mobile +358-400-666 624
E-mail:ossi.m.tuomela@gmail.com

Ledamöter

Arja Saarento, Kemi
Mobile +358-40-562 4954
E-mail: arja.saarento@outlook.com

Matias Granvik, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-40-7095588
E-mail: mattismr@gmail.com 

 

2. Framtids och tillökning av medlemmars kommitté

Ordförande
Tuomas Rouhunkoski, Alavus
Mobile +358-400-477 676
E-mail: tuomasrouhunkoski@gmail.com

Vice ordförande
Tarmo Kokkola
, Pietari Brahe
Mobile +358-44-788 5693
E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

Hanna Wilamo
, Laihia
Mobile: +358 400-646 888
E-mail: hanna.wilamo@gmail.com

Ledamöter

Riitta Laulajainen, Kuusamo
Mobile +358-400-267 806
E-mail: riitta.laulajainen@kuusamo.fi

Iina Åman, Seinäjoki Lakeus
Mobile +358-400-656 188
E-mail: iina.aman@tenho.fi

Juri Laurila, Rovaniemi Santa Claus
Mobile: +358-40-514-5000
E-mail: juri.laurila@arctic2020.fi

Heikki Alakarhu, Lapua Kiviristi
Mobile +358-400-865 953
Email: heikki.alakarhu@netikka.fi

Heikki Salumäki, Meri-Oulu
Mobile +358-40-84 5234
E-mail: heikki.salumaki@gmail.com

Allt AG

Denna kommitté ska också handha följande uppgifter

  •  Vänskapsutbyte
  • Rotary hobby och professionella grupper 
  • Alumni

 

3. Ungdomstjänst

Ordförande
Eira Hurskainen, Oulu City
Mobile +358-40-572 3194
E-mail: eira@xheads.fi

Ledamöter

Mia Palatsi, Oulu City
Mobile +358-40-543 4632
E-mail: mia.palatsi@gmail.com

Tarmo Kokkola, Raahe
Mobile +358-44-788 5693
E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

Tuulia Hörkkö, Oulu Rotaract
Mobile +358-50-355 0836
E-mail: tuulia@horkko.fi

Elina Vanha-Aho, Rotex Oulu
Mobile +358-400-591 079
E-mail: elina.vanha-aho@hotmail.com

Pauliina Vainiotalo, Vaasa Rotaract
Mobile +358-40-540 7375
E-mail: pauliina.vainiotalo@gmail.com

Aisha Al Amir, Oulu Interact
Mobile +358-40-934 6089
E-mail: aisha2004@hotmail.com

Interact                                               

Ordförande
Mia Palatsi, Oulu City
Mobile +358-40-543 4632
E-mail: mia.palatsi@gmail.com

Ledamöter

Pirkko Taskinen, Oulu City
Mobile +358-40-506 2079
E-mail: pirkko.taskinen@lavango.fi

Rotaract

Ordförande
Tarmo Kokkola, Raahe
Mobile +358-44-788 5693
E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

 

RYLA

Ordförande
Jouko Kuismin, Kokkola-Gamlakarleby
Mobile +358-50-304 4182
E-mail: jouko.kuismin@pp.inet.fi 

 

RotaKids

Ordförande
Mari Numminen, Kemi
Mobile +358-40-589 6476
E-mail: pt.team.mari@gmail.com

4. Ungdomsutbyte

Ordförande
Matias Granvik, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-40-709 5588
E-mail: mattismr@gmail.com

Vice Ordförande
Rauno Logrén, Tuira (Oulu)
Mobile: +358-400-700 565
Email: rauno.logren@gmail.com

Ledamöter

Markku Antila, Jurva
Mobile +358-500-263 880
E-mail: antila.markku@outlook.com

Matti Antikainen, Tuira (Oulu)
Mobile +358-400-385 911
E-mail: matti.antikainen@na.netppl.fi

Mikko Männikkö, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-50-544 5376
E-mail: mikko.mannikko@iki.fi

Sakari Nikkilä, Tuira (Oulu)
Mobile +358-40-745 4859
E-mail: sakari.nikkila@oulu.fi

Anne Pudas, Oulu City
Mobile +358-409-369 608
E-mail: anne.pudas@osao.fi

 

 

 

5. Rotary Foundation, TRF

Ordförande
Mari Numminen,
Kemi
Mobile +358-40-589 6476
E-mail: pt.team.mari@gmail.com

Vice ordförande
Juha
Risteli, Oulun Tulli
Mobile +358-40-590 9512
E-mail: juha.risteli@oulu.fi

Polio Plus
Ordförande

Juha Risteli, Oulun Tulli
Mobile +358-40-590 9512
E-mail: juha.risteli@oulu.fi

Vice ordförande
Harri Blåfield, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-40-571 1629
E-mail: harri.blafield@kolumbus.fi

Globala och distriktsstipendier

Ordförande
Matti Vähäpassi,
Kauhava
Mobile +358-500-219118
E-mail: mvahapassi@gmail.com

 

RYLA-yrkesutbildningsteam

Ordförande
Jouni Björkman, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-40-830 2352
E-mail: jouni.bjorkman@netikka.fi

Fredsstipendier och utbildningsstipendier

Ordförande
Anne Laasanen, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-44-252 4604
E-mail: anne.laasanen@gmail.com

 

Donationer – Årsfonden – Stora dotationer – Gåvofonder

Ordförande
Tarmo Kokkola, Pietari Brahe
Mobile +358-44-788 5693
E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

 

TRF inspektionskommitté

Ordförande
Heikki Palosaari, Kemi
Mobile +358-40-522 5906
E-mail: heikki.palosaari@op.fi

Vice ordförande
Marjatta Leiviskä, Oulun Tulli
Mobile +358-40-506 5049
E-mail: marjatta.leiviska1@gmail.com

 

6. RLI-utbildning

Ordförande
Leila Risteli, Meri-Oulu
Mobile +358-40-502 8751
E-mail: lristeli@gmail.com

Vice ordförande
Jaakko Panula, Kauhajoki
Mobile: +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

Ledamöter

Ritva Komulainen, Kuhmo
Mobile +358- 40-5084972
E-mail: komulaisenritva@gmail.com

Lassi Myllykoski, Pietari Brahe
Mobile +358-40-5490257
E-mail: lassi.myllykoski@gmail.com

7. ICT

Ordförande
Jaakko Panula, Kauhajoki
Mobile +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

Vice ordförande
Jarmo Vainionpää, 
Kauhava
Mobile +358-40-569-5404
E-mail: jarmovain@gmail.com

Ledamöter

Leif Saarela, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile: +358 500 627343
E-mail: leif.saarela@stalecom.fi

Leo Ilkko, Oulu
Mobile: +358-
Email: leo.ilkko@gmail.com

Jorma Tapio, Oulu Tuira
Mobile: +358-40-7528000
E-mail: jorma.tapio@gmail.com

Olli Ahava, P-saari-Mässkär
Mobile: +358-40-5852486
E-mail: olli.ahava@hotmail.com

Allt AG

 

My Rotary-stöd

Jaakko Panula, Kauhajoki
Mobile: +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

9. Kommunikation och offentlig image

Ordförande
Jarmo Vainionpää, Kauhava
Mobile +358-40-569-5404
E-mail: jarmovain@gmail.com

Ledamöter

Suvi Linden, Merikoski (Oulu), sociala relationer
Mobile +358-50-511 3179
E-mail: shtlinden@gmail.com

Anne Laasanen, Törnävä (Seinäjoki), marknadskommunikation
Mobile +358-44-252 4604
E-mail: anne.laasanen@gmail.com

Katja Koskimies, Oulu City, sociala mediekanaler
Mobile +358 50 3585 723
E-mail: katja.koskimies@bupup.fi

Maija-Leena Rissanen, Meri-Oulu, mediekanaler
Mobile +358 440620327
E-mail: maija-leena.rissanen@arcticideas.fi

Tuomo Tapanila, Oulu City,
fotograf
Mobile +358-50-581 0014
E-mail: tuomo.tapanila@artep.fi

Maj-Britt Höglund, Vaasa-Vasa, översättare
Mobile +358-50-542 5598
E-mail: mb.hoglund@icloud.com

Allt AG

10. Nomineringskommittén för guvernör

Ordförande
PDG Jorma Kinnunen, Oulu
Mobile +358-40-505 0508
E-mail: jorma.kinnunen@dnainternet.net

Vice ordförande
PDG Jaakko Panula, Kauhajoki
Mobile +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

Ledamöter

RID Virpi Honkala, Raahe
Mobile: +358-404-439 4800
E-mail: virpi.honkala@fimnet.fi

11. Finska-svenska översättningskommittén

Ordförande          

Maj-Britt Höglund, Vaasa-Vasa
Mobile +358-50-542 5598
E-mail: mb.hoglund@icloud.com

Vice ordförande
Sven Rosendahl, Kristinestad-Kristiinankaupunki
Mobile +358-44-303 6468
E-mail: sven.rosendahl@hotmail.com

12. Miljö

Matti Vähäpassi, Kauhava
Mobile: +358-500-219118
E-mail:mvahapassi@gmail.com

Eero Takkula, Haukipudas
Mobile +358-400-178 565
E-mail: eero.takkula@gmail.com

DISTRIKTSPROGRAMMEN:

 

Empowering girls and women

Suvi Linden, Merikoski (Oulu)
Mobile +358-50-511 3179
E-mail: shtlinden@gmail.com

Tiina Alanen, Kurikka
Mobile +358-50-545-1967
E-mail: Tiina Alanen@kurikka.fi

Arto Strand, Tornio
Mobile:
E-mail: arto.strand@gmail.com

Belöningar

Ordförande
PDG Matti Honkala
Mobile +358-400-605766
E-mail: matti.honkala@fimnet.fi

Ledamöter
DG Arja Saarento, Kemi
Mobile +358-40 562 4954
E-mail: arja.saarento@outlook.com

DGE Petri Keränen, Oulu City
Mobile +358-400-197 187
E-mail: petri.keranen@ely-keskus.fi

DGN Matias Granvik, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-40-709 5588
E-mail: mattismr@gmail.com

Internationell tjänst
Puheenjohtaja
Ville-Pekka Jokela, Rovaniemi Santa Claus
Mobile – +358-40-522 0552
E-mail: villepekkajokela@gmail.com

On to Melborne, RI Convention 2023 promotion
Petri Keränen
, Oulu City
Mobile +358-400-197 187
E-mail: petri.keranen@ely-keskus.fi

Translate »
Share This