DISTRIKT 1385 ORGANISATION

DG Arja Saarento

Governör

Kemi RK
Skogsindustrins forskning och utveckling

Mobile +358-40-562 4954
E-mail: arja.saarento@outlook.com

ADMINISTRATION

 

DISTRIKTSRÅDET

 

Ordförande

DG Arja Saarento, Kemi
Mobile +358-40 562 4954
E-mail: arja.saarento@outlook.com

 

 

Ledamöter

IPDG Kari Nirha, Lapua Kiviristi
Mobile +358 440 102 456
E-mail: knirha@gmail.com

Utbildning
PDG Leila Risteli, Meri-Oulu
Mobile +358-40-502 8751
E-mail: lristeli@gmail.com

Ekonomi
PP Ossi Tuomela, Seinäjoki
Mobile +358-400-666 624
E-mail: ossi.m.tuomela@gmail.com

Rotary Foundation
PP Mari Numminen, Kemi
Mobile +358-40-589 6476
E-mail: pt.team.mari@gmail.com, Kemi

Kommunikation
AG Jarmo Vainionpää,
Kauhava
Mobile +358-40-569-5404
E-mail: jarmovain@gmail.com

 

 

Distriktssekreterare

PDG Leif Saarela, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-500-627 343
E-mail: leif.saarela@satelcom.fi

 

 

Medlemsutveckling
PP Tuomas Rouhunkoski, Alavus
Mobile +358-400-477 676
E-mail: tuomasrouhunkoski@gmail.com

Ungdomsutbyte
PP Matias Granvik, Törnävä (Seinäjoki)
Mobile +358-40-709 5588
E-mail: mattismr@gmail.com

Ungdomstjänst
Rtn Eira Hurskainen, Oulu City
Mobile +358-40-572 3194
E-mail: eira@xheads.fi

ICT
PDG Jaakko Panula, Kauhajoki
Mobile +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

Miljö
PP Matti Vähäpassi,
Kauhava
Mobile: +358-500-219118
E-mail: mvahapassi@gmail.com

Assisterande guvernörer och klubbar enligt område

Karlebynejden –  Jorma Ronkainen, Kannus RK

Mobile + 358-40-568 2889  E-mail: jorma.ronkainen@onnessa.com
Områdets klubbar –  Kannus, Kokkola-Gamlakarleby, Kokkola-Hakalax

Jakobstadsnejden –  Ville Hautala, Mari Numminen

Mobile +358-40-589 6476    E-mail: pt.team.mari@gmail.com
Områdets klubbar –  Jakobstad-Pietarsaari, Nykarleby, Oravais, Pietarsaari-Mässkär, Vörå

Vasanejden –  Hanna Wilamo, Laihia RK

Mobile +358-400-646 888  E-mail: hanna.wilamo@gmail.com
Områdets klubbar – Vaasa, Vaasa Eteläinen-Vasa Södra, Laihia

Suupohjaområdet –  Koivuniemi Tuomas, Kauhajoki RK

Mobile: +358-59-3579371 Email: tuomas@koivuniemi.eu
Områdets klubbar – Jurva, Kauhajoki, Kristinestad-
Kristiinankaupunki, Närpes

Seinäjokiområdet –  Anne Laasanen, Seinäjoki Lakeus RK

Mobile +358-44-524 604 E-mail: anne.laasanen@gmail.com
Områdets klubbar – Ilmajoki, Jalasjärvi, Kurikka, Seinäjoki Lakeus, Seinäjoki Törnävä

Lapuanjokivarsi  –  Jarmo Vainionpää, Kauhava RK

Mobile +358-40-569 5404 E-mail: jarmovain@gmail.com
Alueen klubit – Alajärvi, Alavus, Kauhava, Kauhava Härmät, Lapua, Lapua Kiviristi

Västra Lappland – Heikki Lääkkölä, Meri-Kemi RK

Mobile +358-400-695 669 E-mail: helaakko@live.com
Alueen klubit – Kemi, Meri-Kemi, Tornio

Lappland – Harri Haavisto, Rovaniemi Santa Claus​

Mobile +358-44-2020906   E-mail: haaviha@gmail.com
Områdets klubbar –  Ivalo, Rovaniemi, Rovaniemi Santa Claus, Sodankylä

Nordöstra Finland –  Riitta Laulajainen, Kuusamo RK

Mobile +358-400-267 806 , +358-500-367 302   E-mail: riitta.laulajainen@kuusamo.fi
Områdets klubbar – Kemijärvi, Kuusamo, Taivalkoski

Norra Uleåborgsområdet – Kaj Sartorisio, Oulu

Mobile +358-45-666-9780  E-mail: kaj.sartorisio@liminka.fi
Områdets klubbar – Haukipudas, Merikoski (Oulu), Oulu, Oulujoki, Tuira (Oulu)

Södra Uleåborgsområdet –  Suvi Linden, Merikoski RK (Oulu)

Mobile +358-50-511 3179  E-mail: shtlinden@gmail.com
Områdets klubbar – Meri-Oulu, Muhos, Oulu City, Oulun Tulli

Kajanaland – Tuomo Tahvanainen, Kajaani Elias

Mobile +358-44 551 4585  E-mail: tuomo.tahvanainen@kainuunliitto.fi
Områdets klubbar – Kajaani Elias, Kuhmo, Sotkamo

Brahestadsnejden –  Tarmo Kokkola, Pietari Brahe RK

Mobile +358-44-788 5693  E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi
Områdets klubbar – Haapavesi, Kalajoki, Pietari Brahe, Raahe

Ådalarna – Asko Männistö, Ylivieska-Jokivarsi

Mobile +358-44-068 1385  E-mail: asko.mannisto@statiivi.fi
Områdets klubbar– Haapajärvi, Nivala, Pyhäjärvi, Ylivieska-Jokivarsi

Områdets klubbar
Leila Risteli, Meri-Oulu
Mobile +358-40-502 8751
E-mail: lristeli@gmail.com

Områdets klubbar
Eero Pajula,
Rovaniemi Santa Claus
Mobile +358-40-537-1198
E-mail: epajula@nettilinja.fi

PDG rådet

Sammankallning

Arja Saarento, Kemi

Mobile +358-40-562-4954
E-mail: arja.saarento@outlook.com

COL-representant 2020-2023

COL-representant

PDG Jaakko Panula, Kauhajoki

Mobile: +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

COL-ersättare

PDG Jorma Kinnunen, Oulu

Mobile +358-40-505 0508
E-mail: jorma.kinnunen@dnainternet.net

Share This