Ympäristö ja Itämeri
Kansainvälinen yhteistyö
Itämerifoorumi tekee yhteistyötä useiden kansainvälisten organisaatioiden kanssa.
BASRAN – Baltic Sea Regional Action Network
BASRAN – Baltic Sea Regional Action Network tukee rotareita aloittamaan ja olemaan mukana palveluhankkeissa, lisää tietoutta Itämerestä, siihen vaikuttavasta kuormituksesta ja sen hyväksi tehtävän työn mahdollisuuksista.
Basranissa on piiristä kaksi edustajaa: Viron Marve Virunum ja Uusimaan Päivi-Kippo Edlund.
https://rotary.fi/d1420/mita-teemme/basran/
https://sites.google.com/rotaryfinland.org/basran
ESRAG – Environmental Sustainability Rotary Action Group
ESRAGin tarkoitus on voimaannuttaa rotareita maailmanlaajuisesti tekemään toimenpiteitä ympäristömme ylläpitämiseksi, erityisesti ilmaston vakauttamiseksi.
CAFW – Community Action for Fresh Water
CAFW eli Community Action for Fresh Water on UNEPin aloite. Sen tavoite on saada rotaryklubit tekemään toimia makean veden ekosysteemien suojelemiseksi, ennallistamiseksi ja ylläpitämiseksi. Se esittelee, mitä rotaryklubit jo tekevät vesistöalueillaan ympäri maailmaa. CAFW:lle on nyt avattu projektitietokanta. Projekti määritellään ja sen jälkeen sille voi lisätä aktiviteetteja. Mikään projekti ei ole liian pieni tai liian vähän rotary, etteikö sitä voisi lisätä mukaan. https://www.unep.org/topics/fresh-water/nature-based-solutions/working-nature/community-action-fresh-water https://map.communityactionforfreshwater.org/