Ympäristö ja Itämeri

Kansainvälinen yhteistyö

Itämerifoorumi tekee yhteistyötä useiden kansainvälisten organisaatioiden kanssa.

BASRAN – Baltic Sea Regional Action Network

BASRAN – Baltic Sea Regional Action Network  tukee rotareita aloittamaan ja olemaan mukana palveluhankkeissa, lisää tietoutta Itämerestä, siihen vaikuttavasta kuormituksesta ja sen hyväksi tehtävän työn mahdollisuuksista.

Basranissa on piiristä kaksi edustajaa: Viron Marve Virunum ja Uusimaan Päivi-Kippo Edlund.

https://rotary.fi/d1420/mita-teemme/basran/
https://sites.google.com/rotaryfinland.org/basran

 

ESRAG – Environmental Sustainability Rotary Action Group

ESRAGin tarkoitus on voimaannuttaa rotareita maailmanlaajuisesti tekemään toimenpiteitä ympäristömme ylläpitämiseksi, erityisesti ilmaston vakauttamiseksi.

https://esrag.org

CAFW – Community Action for Fresh Water

CAFW eli Community Action for Fresh Water on UNEPin aloite. Sen tavoite on saada rotaryklubit tekemään toimia makean veden ekosysteemien suojelemiseksi, ennallistamiseksi ja ylläpitämiseksi. Se esittelee, mitä rotaryklubit jo tekevät vesistöalueillaan ympäri maailmaa. CAFW:lle on nyt avattu projektitietokanta. Projekti määritellään ja sen jälkeen sille voi lisätä aktiviteetteja. Mikään projekti ei ole liian pieni tai liian vähän rotary, etteikö sitä voisi lisätä mukaan. https://www.unep.org/topics/fresh-water/nature-based-solutions/working-nature/community-action-fresh-water https://map.communityactionforfreshwater.org/