Piirin organisaatio

DG Venanzia Rizzi

Kuvernööri

Mobile: +358-44-504 7494
E-mail: venanzia.rizzi@kerstax.fi

Administration

DISTRIKTSRÅDET

Ordförande

DG Venanzia Rizzi, Oulu City
Mobile: +358-44-504 7494
E-mail: venanzia.rizzi@kerstax.fi 

 

Ledarmöter

Distriktssekreterare
DGE Kari Nirha, Lapua Kiviristi                                Mobile + 358-45-120 0303
E-mail: kari@nirha.fi

IPDG Jorma Winter, Tornio
Mobile: +358-40-511 0546
E-mail: jorma.winter@outlook.com

Utbildning 
PDG Leila Risteli, Meri-Oulu
Mobile +358-40-502 8751
E-mail: lristeli@gmail.com

Ekonomi
PAG Pirjo Weisell, Oulu
Mobile +358-40-570 1767
E-mail: pirjo.weisell@gmail.com

Foundation
DGN Arja Saarento, Kemi
Mobile +358-40-562 4954
E-mail: arja.saarento@outlook.com

Medlemsutveckling 
PP Petri Keränen
, Oulu City
Mobile +358-400-197 187
E-mail: petri.keranen@ely-keskus.fi

 

 

 

 

 

 

 

Ungdomsutbyte 
Rauno Logrén, Tuira (Oulu)
Mobile +358-400-700 565
E-mail: rauno.logren@mail.suomi.net

Ungdomstjänst
Eira Hurskainen, Oulu City
Mobile +358-40-572 3194
E-mail: eira@xheads.fi

Kommunikation & ICT 
PP Iina Åman, Seinäjoki Lakeus 
Mobile +358-400-656 188
E-mail: iina.aman@tenho.fi

AG-koordinator
Tuomas Rouhunkoski, Alavus
Mobile +358-400-477 676
E-mail: tuomasrouhunkoski@gmail.com

 

 

 

COL-representant 2020-2023

PDG Jaakko Panula, Kauhajoki

Mobile: +358-40-543 1290
E-mail: jaakko.panula@gmail.com

 

 

Ersättare
PDG Jorma Kinnunen, Oulu

 

Mobile +358-40-505 0508
E-mail: jorma.kiinnunen@dnainternet.net

 

Assisterande guvernörer och klubbar enligt område

Assisterande guvernörer är kopplingen mellan yhteys klubben och distriktet. De tar hand om uppgifterna relaterade till klubben, stöder presidenterna och tillhandahåller information, resurser och råd som gör att presidenterna kan bli mer framgångsrika.

Karlebynejden

Pekka Hulkko, Kokkola-Gamlakarleby
Mobile + 358-44-7250 047
E-mail: hulkonpekka@gmail.com

Områdets klubbar
Kannus, Kokkola-Gamlakarleby, Kokkola-Hakalax

 

Jakobstadsnejden

Ville Hautala, Pietarsaari-Mässkär
Mobile +358-44-5385 566
E-mail: ville.u.hautala@gmail.com

Områdets klubbar
Jakobstad-Pietarsaari, Nykarleby, Oravais, Pedersöre, Pietarsaari-Mässkär, Vörå

Västra Lappland

Heikki Lääkkölä, Meri-Kemi
Mobile +358-400-695 669
E-mail: helaakko@live.com

Områdets klubbar 
Kemi, Meri-Kemi, Pello, Tornio

Lappland 

Ville-Pekka Jokela, Rovaniemi Santa Claus
Mobile +358-40-522 0552
E-mail: vpj@hautaus.info

Områdets klubbar
Ivalo, Rovaniemi, Rovaniemi Santa Claus, Sodankylä

 

Nordöstra Finland

Kari Hannula, Kuusamo
Mobile +358-500-367 302
E-mail: kari.hannula@outlook.com

Områdets klubbar
Kemijärvi, Kuusamo, Taivalkoski

Vasanejden

Kent Ekman, Vaasa-Vasa
Mobile + 358-50-5621 734
E-mail: kent.ekman@kensoft.fi

Områdets klubbar
Vaasa-Vasa, Vaasa-Botnia-Vasa, Vaasan Eteläinen-Vasa- Södra, Laihia

 

Sydbotten

Mika Helander, Kristiinankaupunki
Mobile +358-40 1737103
E-mail: mika.helander@evl.fi

Områdets klubbar
Jurva, Kauhajoki, Kauhajoki Aro, Kristinestad- Kristiinankaupunki, Närpes

 

Norra Uleåborgsområdet

Pirjo Isoluoma, Oulu City
Mobile +358-40-503 1712
E-mail: pirjo.isoluoma@isoluoma.fi

Områdets klubbar
Haukipudas, Merikoski (Oulu), Oulu, Oulujoki, Tuira (Oulu)

 

Södra Uleåborgsområdet

Risto Huovinen, Tuira (Oulu)
Mobile +358-400-584 510
E-mail: risto.huovinen@stemma.fi

Områdets klubbar
Meri-Oulu, Muhos, Oulu City, Oulun Tulli

 

Kajanaland

Eino Keränen, Kajaani Elias
Mobile +358-40-502 3451
E-mail: eino.keranen@pp.inet.fi

Områdets klubbar
Kajaani, Kajaani Elias, Kuhmo, Sotkamo

 

Seinäjoki området

Iina Åman, Seinäjoki Lakeus
Mobile +358-400 656 188
E-mail: iina.aman@tenho.fi

Områdets klubbar
Ilmajoki, Jalasjärvi, Kurikka, Seinäjoki Lakeus, Seinäjoki Törnävä 

 

Lapuanjokivarsi

Tuomas Rouhunkoski, Alavus
Mobile +358-400-477 676
E-mail: tuomasrouhunkoski@gmail.com

Områdets klubbar
Alajärvi, Alavus, Kauhava, Kauhava Härmät, Lapua, Lapua Kiviristi

 

 Brahestadsnejden

Tarmo Kokkola, Pietari Brahe
Mobile +358-44-788 5693
E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

Områdets klubbar
Haapavesi, Kalajoki, Pietari Brahe, Raahe

 

Ådalarna

Markus Latvala, Ylivieska-Jokivarsi
Mobile +358-40-149 7541
E-mail: markus.latvala@feasib.com

Områdets klubbar 
Haapajärvi, Nivala, Pyhäjärvi, Ylivieska, Ylivieska-Jokivarsi

 

 


Distriktsutbildare
                      

Leila Risteli, Meri-Oulu
Mobile +358-40-502 8751
E-mail: lristeli@gmail.com

 


PDG rådet

Convener
Venanzia Rizzi, Oulu City
Mobile +358-44-504 7494
E-mail: venanzia.rizzi@kerstax.fi


Distriktssekreterare

Kari Nirha, Lapua Kiviristi
Mobile +358-45-120 0303
E-mail: kari@nirha.fi

 

Guvernörens verkställande sekreterare

Teemu Haapala, Oulu RK
Mobile +358-44-577 9037E-mail: teemu.haapala@gmail.com


Distriktskonferensens ordförande

Teemu Haapala, Oulu RK
Mobile +358-44-577 9037
E-mail: teemu.haapala@gmail.com

Distriktsprogrammen

Internationell tjänst

Ordförande

Paavo Enroth, Kajaani Elias
Mobile +358-400-686 161
E-mail: asianajo.enroth@saunalahti.fi

 

Finlands Rotarys läkarbank

Kontaktperson

PP Esko Våg, Närpes
Mobile +358-400-724 757
E-mail: eskovag@hotmail.com

 

On to Taipei, Taiwan,
RI Convention 2021 promotion

Kari Nirha, Lapua Kiviristi
Mobile + 358-45-1200303
E-mail: kari@nirha.fi

 

Share This