Joulukuussa 100 vuotta täyttävän Helsingin Rotaryklubin juhlaprojekti on nimeltään ”Tee kirjasta kaveri”. Kaikille Helsingin koulujen 4.luokan oppilaille on lahjoitettu oma kirja. Taustalla on julkisuudessakin käyty laaja keskustelu koululaisten heikentyneestä lukutaidosta.
Kaksikielinen rotaryklubi sai hankkeeseen mukaan kustannusyhtiö WSOY:n ja Helsingin kaupungin. Neljännen luokan oppilaille päätettiin antaa kirjailija Timo Parvelan kirjoittama ja graafikko Pasi Pitkäsen kuvittama Ystäväni Vakko. Ruotsinkielisten koulujen oppilaat saivat teoksen Min vän Vacke.
Lasten ja nuorten kirjallisuuden Finlandia-palkinnon saanut Parvela on yksi Suomen luetuimpia kirjailijoita. Hänen teoksiaan myös käännetty yli neljällekymmenelle kielelle.
Teosten jakelu on ollut melkoinen urakka, sillä koululaisille on jaettu yli 5000 kirjaa.
Yksi hankkeen kohokohdista oli sen esittely Helsingin kirjamessujen avauspäivänä torstaina. WSOY:n yhteiskuntasuhteiden johtaja Jenni Haukio haastatteli pormestari Daniel Sazonovia, kirjailija Timo Parvelaa ja Helsingin Rotaryklubin presidentti Kalle Virtapohjaa.
Virtapohja kertoi Kallio-lavalla hankkeen taustoista. Eri vaihtoehdoista valittiin koululaisten lukemisen vauhdittaminen. Taustalla oli myös huoli Pisa-tutkimuksen tulosten heikentymisestä. Koululaisten valinta kohteeksi sopii muutenkin hyvin rotareille, sillä vaihto-oppilastoiminnan tukeminen on järjestön keskeisiä toimintamuotoja
Kirjailija Parvela korosti laajasti lukemisen monipuolisia hyötyjä. Hän avasi myös kirjaansa. Se on tarina 10-vuotiaasta Veikko-pojasta, joka joutuu lähtemään sodan jaloista Karjalasta evakkotaipaleelle, mutta eksyy matkalla kotiväestään. Vakko on merkillinen kulkija, joka ilmestyy vaikeuksissa Veikon avuksi.
Sota-aikaan sijoittuva kirja hätkähdyttää ajankohtaisuudellaan, kirjaa kuvaillaan. Samalla se myös valaa uskoa tulevaisuuteen.

Koululaiset tekivät innokkaasti muistiinpanoja kuunnellessaan keskustelua.
Yksi syy koululaisten lukuinnon heikkenemiseen on koulujen omien kirjastojen hiipuminen. Pormestari Sazonov saikin satapäiseltä yleisöltä melkoiset suosionosoitukset kertoessaan Helsingin ensi vuoden budjetin sisältävän erityismäärärahan koulukirjastojen kehittämiseen.
Jenni Haukio puolestaan toivoi, että muut rotaryklubit ja eri järjestöt saisivat kirjaprojektista virikkeen vastaaville hankkeille.
Tee kirjasta kaveri-kampanja ei suinkaan päättynyt kirjamessuihin. Helsingin Rotaryklubi ja WSOY järjestävät Kansallisteatterissa koululaisille erityisen lukuelämyksen.
Kirjalahjoituksen vaikutuksia puolestaan seurataan tutkimuksella, jonka WSOY toteuttaa talven aikana.
Teksti ja kuvat: Kalle Heiskanen, Helsingin-Helsingfors RK