Hei!
Täällä mennyt mukavasti viime kuukaudet. Lomien jälkeen maaliskuussa aloitimme taas koulut, käyn aamuisin 8:00-13:00 koulussa ja 14:00-17:00 instituutiossa ”panadería y pastelería” kursseilla, eli opettelen valmistamaan erilaisia leipiä sekä leivonnaisia. Espanjan kieli sujuu, ja paikallisten kavereiden kanssa pystyn jo keskustelemaan ongelmitta.
Tällä hetkellä asun toisessa ja ilmeisesti viimeisessä isäntäperheessäni. Perheeseeni kuuluu 8 henkilöä minun lisäkseni, eli kaksinkertaisesti ensimmäiseen perheeseeni verrattuna. Heillä on myös noin 10 koiraa, 5 kissaa, kanoja sekä marsuja. Marsuja ei kasvateta lemmikkimielessä, vaan ruoaksi.
Lomat sujuivat mukavasti, kävimme useamman kerran rannalla sekä Puno-nimisessä kaupungissa katsomassa paikallisia festivaaleja. Jalkapallo on Etelä-Amerikassa tosi suosittu urheilulaji ja sitä olen päässyt usemamman kerran pelaamaankin. Pääsin myös osallistumaan karnevaaleihin, joissa kaduilla muita ihmisiä yritetään kastaa vaahdolla ja vedellä, värjätä maaleilla ja heittää jopa jauholla. Kokemus oli unohtumaton!
Olen osana paikallista Interact-klubia ja esimerkiksi muutama viikko takaperin olimme istuttamassa puita maapallon hyväksi, ja tulevana viikonloppuna matkustamme Paracas-nimiseen kaupunkiin Interact-konferenssiin, jossa tulemme tapaamaan nuoria Interact-klubeista eri puolilta Perua.
Perun päässä kaikki sujuu hyvin, toivottavasti sielläkin. Nähdään muutaman kuukauden päästä!
Yatävällisin terveisin,
Hugo Hannula