Yleisiä asioita

Vuosijuhlan ohjelma on koossa esiintyjineen ja siitä on lähtenyt viesti jäsenille. Nyt runsain joukoin vuosijuhlaan!

Presidentti Eija Hatakka-Peltonen on koonnut klubin saamat viirit vuosien varrelta ja jaotellut ne maanosittain eri kansioihin. Viirejä on nyt 189 kpl. Jos jollain on vielä arkistoissaan viirejä, niin presidentti pyysi tuomaan ne klubin arkistoihin.

Vaihto-oppilaiden terveisiä

Olivia oli koostanut esityksen kuulumisistaan Brasiliasta. Hän on oikein tyytyväinen matkaansa ja nähnyt valtavasti brasilialaista elämänmenoa, kiertänyt nähtävyyksiä ja osallistunut eri tapahtumiin. Portugalin kieli sujuu vaikeudestaan huolimatta jo hyvin. Olivia on jo nyt kolmen kuukauden jälkeen kiitollinen rotareille saamastaan mahdollisuudesta lähteä vaihtoon.

Janna oli lähettänyt Italian Sardiniasta jo syksyllä terveisiä. Hän nauttii kovasti ajastaan ja hänellä on mahtava isäntäperhe. Italialaiset ovat ystävällisiä, avoimia ja heillä on mielenkiintoisia tapoja. Sardinian keskusta on lempipaikka kahviloineen. Vaihto on ollut Jannalle oikea päätös ja tärkeä asia.

Presidentti Eija Hatakka-Peltonen oli tavannut entisen vaihto-oppilaamme Elenan Roomassa. Elena opiskelee Rooman yliopistossa kansainvälisiä aineita. Elenalta terveisiä, että hän ehkä tulee ensi kesänä Suomeen käymään.

RYLA-infoa

Heikki Kokkala kertoi että Ryla toimii hyvin. Pari lukiota on jo vahvistanut esityspäivämäärät, aiheet varmistuvat myöhemmin.

 

Viirit on nätisti mapissa, tässä muutamia vanhoja Suomen klubeilta

Viirit kiinnostivat

Share This