Käätyjenvaihto tällä kertaa Raatihuoneen Raatikellarissa

Kesä on parhaimmillaan, kun käädyt vaihtuvat seuraavalle presidentille. Kokoonnuimme tiistai-iltana Raatihuoneen Raatikellariin, jossa presidentti Marita Lisitsin toivotti juhlaväen tervetulleeksi miehensä Matin ja tulevan presidentin Eija Hatakka-Peltosen kanssa. Seppo Kivisen harmonikkamusiikki kutsui illanviettoon.

Presidentti Marita Lisitsin (oik), Matti Lisitsin ja tuleva presidentti Eija Hatakka-Peltonen

Juhlaväkeä paikalla

Alkuun kilisteltiin kuohuviinit ja sitten siirryttiin runsaan coctail-buffetin antimia nauttimaan. Marita Lisitsin kertoi kiitospuheessaan vuoden olevan antoisa. Hän oli iloinen yhteisestä tekemisestä ja saavutuksista vuotensa aikana. Vaihto-oppilastoiminta on vilkasta ja tulevalle vuodelle saatiin ennätysmäärä vaihto-oppilaita. Ryla-toiminta eteni, samoin kuin Saaristen koulun aistihuoneprojektiin on tulossa jatkoa.

Tuleva presidentti Eija antoi Maritalle klubin Paul Harris Fellow -tunnuksen.

Käädyt vaihtuivat kaikkien paikalla olevien past presidenttien taustatuella.

Raimo Aho ja Simo Hautala toimivat käätyjen virallisina siirtäjinä.

 

Uusi presidentti Eija Hatakka-Peltonen

 

Uuden presidentin kaudella on mukana perinteet, mutta sitten varmasti myös omannäköistä, uutta tekemistä. Eijalle on tärkeää mm. vaihto-oppilastoiminta ja kansainvälisyys. Vuosivaihto-oppilaan kalenteri kiersi juhlaväen keskuudessa ja siihen Eija pyysi merkitsemään, mitä oppilaan kanssa tulisi tekemään ja milloin. Samoin Silakkasoudulle/-patikalle kiersi jo ilmoittautumislista – pipot ovat tulossa osallistujille.

Arpajaisten tuotto vaihto-oppilastoimintaan

Lopuksi pidettiin runsaat arpajaiset, joihin Anne Nieminen oli loihtinut kattavan palkintopöydän. Sponsoreina olivat Viking Line, KH-Puutarhakeskus, Sokos Hotel Vaakuna, Vaateputiikki Jasmiina, Valiomies, HUK-teatteri, Lähi-Tapiola ja Eija Hatakka-Peltonen.

KH Puutarhakeskuksen kukka-asetelma kiinnitti katseita. Sen olikin tehnyt Japanissa vaihto-oppilaanamme olevan Vilhon perhe. Vilholta lämpimät terveiset ja hän tulee kotiuduttuaan kertomaan kokemuksistaan.

Kiitos Marita Lisitsin menestyksekkäästä presidenttivuodesta. Onnea ja menestystä uudelle presidentille.

Oikein hyvää kesää kaikille, elokuussa jatketaan!

 

Share This