Olemme osa piiriä 1410
Rotarypiirit
Suomessa on viisi rotarypiiriä, joihin kuuluu Suomen lisäksi Viro. Jokaista piiriä johtaa piirikuvernööri.
Oman piirimme D1410 kuvernööri toimintavuotena 2022–2023 on DG Martti Sjölund Laitilan Rotaryklubista. Kaksikielinen rotarypiirimme kattaa Ahvenanmaan ja Varsinais-Suomen sekä osia Satakunnasta ja Etelä-Hämeestä. Se jakautuu kymmeneen alueeseen, joiden lähes 60 klubilla on noin 1900 jäsentä.. Katso alueemme klubeja http://www.rotary1410.fi/klubit/
Kuvernöörin tukena toimivat piirineuvosto, komiteat ja toimikunnat sekä piirin eri alueiden apulaiskuvernöörit. Kuulumme piirimme D1410 alueeseen 7, jonka apulaiskuvernöörinä on Ari Nivola Uudenkaupungin Rotaryklubista.
Klubit tekevät ehdotukset kuvernööreistä, ja piirin nimeämiskomitea valitsee ehdokkaista sopivimmaksi katsomansa kuvernöörin. Tuleva kuvernööri nimitetään Rotary Internationalin maailmankonferenssissa.
Piiri järjestää klubeille useita tapahtumia vuoden aikana. Niistä tärkein on tulevien klubipresidenttien ja klubivirkailijoiden koulutusseminaari (PETS).
Piirikokous järjestetään yleensä syksyisin ja juhlava piirikonferenssi keväisin.
Piirikuvernööri vierailee kaikissa piirinsä klubeissa toimivuotensa aikana. Apulaiskuvernöörit vierailevat oman alueensa klubeissa.
Kuvernööri, DG 2022-2023
Martti Sjölund, Laitila
044 085 4617
martti@pulmaton.fi
Tuleva kuvernööri, DGE
Aaro Söderlund, Nagu
040 085 7099
aaro@soderlund.fi
Kuvernööriehdokas, DGN
Ilkka Häkli, Kyrösjärvi
040 575 8546
ilkka.hakli@edustushakli.fi