Tänään klubiveljemme Bengt Lassuksen esitelmän aiheena oli lähetystyön esittely Senegalissa vuosina 1977 – 1987 ja sen tulokset. Bengt ja Britta Lassus olivat silloin siellä Lähetysseuran lähettäminä toteuttamassa lähetys- ja lukutaitotyötä.

Saimme monipuolista tietoa Lähetysseuran työstä siellä, Senegalin historiasta ja demokratiakehityksestä, lähetystyön painopisteistä, uskonnoista ja monista kielistä, millaisia ovat ihmiset sekä erityisesti hän esitteli heidän oman työnsä painopisteistä ja projekteista.

Vuosina 1979 – 1982 tehtiin käännöstyötä raamatun aikaansaamiseksi sereren kielelle, tehtiin yhteistyötä Senegalin terveysviranomaisten kanssa vaatimattomien terveysasemien toteuttamiseksi kylissä, toteutettiin rokotuskampanjoita. Kokoustoiminta laajeni 4 kaupungista 25 kylään. Ensimmäiset kasteet toteutuivat Fatickin kaupungissa ja ympäröivissä kylissä.

Sereren kieltä puhuu nykyisin n. 2 miljoonaa senegalilaista.

Vuosina 1983 – 1987 Sengalin luterilainen kirkko perustettiin, koulutettiin senegalilaisia pappeja, Uuden Testamentin käännös sereren kielelle valmistui 1987 ja 10 senegalilaista pappisvihkimystä toteutui.

Yhtenä lähetystyön projekteina olivat kaivot. Tästä yhtenä esimerkkinä mainittakoon Bengt Lassuksen johdolla myöhemmin toteuttama kaivo, jolle Pasilan Rotaryklubi lahjoitti varat ja kaivo vihittiin käyttöön vuonna 2000 Senegalin Gandioliin.

Vuosien saatossa on klubin Joulukirkko tapahtumien yhteydessä aina kerätty myös kolehti lahjoitettavaksi sereren kielen lukutaitotyön edistämiseksi Senegalissa.

Lähetysseuran verkkosivulla on julkaistu artikkeli tästä aiheesta Bengt ja Britta Lassuksen kertomina. Linkki…

Share This