Lempäälän Rotaryklubi vietti vuosijuhlaansa perjantaina 18.9.2026 Vaihmalan Hovissa.
Illan avasi klubin presidentti Anneli Kesola. Piirikuvernööri Olli Nummelin toi juhlaan piirin tervehdyksen. Klubi luovutti juhlassa myös PHF-arvon, jonka sai edellisen kauden presidentti Jussi Weiström. Musiikista vastasi kuoro Laulavat päät.

Piirikuvernööri Olli Nummelin sekä Lempäälän Rotaryklubin presidentti Anneli Kesola avasivat vuosijuhlan

Piirikuvernööri Olli Nummelin sekä Lempäälän Rotaryklubin presidentti Anneli Kesola palkitsivat edellisen kauden presidentin Jussi Weiströmin Phil Harris Fellow -tunnustuksella

Kvartetti Laulavat Päät viihdyttivät yleisöä
Juhlan kohokohta oli Vuoden Palvelijan julkistaminen. Vuoden Palvelijan julkisti Jussi Weiström. Valinnassa painotettiin muunmuassa: maaseudun elinvoiman vahvistamista, nuorten työllistämistä sekä rohkeutta ottaa riskejä ja yrittää. Tänä vuonna tunnustuksen sai vesilahtelainen Narvan Kyläpanimo ja -bistro. Narvan Kyläpanimo on elvyttänyt Narvan vanhan historiallisen meijerin panimo- ja ravintolakäyttöön. Kyläbistro avattiin kesällä 2022. Panimo on alusta asti työllistänyt paikallisia nuoria, ja viime kesinä töissä on ollut parisenkymmentä nuorta. Osa nuorista on jäänyt taloon pidemmäksikin aikaa. Panimon oluissa käytetään lisäksi mahdollisimman paljon kotimaisia raaka-aineita.
Klubi tutustui panimoon tarkemmin viikkokokouksessaan syyskuussa 2025. Vierailu jäi jäsenille mieleen lämminhenkisenä iltana, ja silloin kuultu tarina teki vaikutuksen. Sairaustapauksen ja työkiireiden johdosta Narvan Kyläpanimon yrittäjät Sara Valli ja Maija Huttunen eivät päässeet paikalle, vaan tunnustus tullaan toimittamaan heille myöhemmin Kyläpanimon ja -Bistron Okotberfest-juhlan yhteydessä.

Vuoden palvelijan julkistaminen Piirikuvernööri Olli Nummelinin sekä Lempäälän Rotaryklubin edellisen kauden presidentin Jussi Weiströmin toimesta
Perinteiseen tapaan sielun lisäksi myös ruumista ruokittiin erinomaisin tarjoiluin. Juhlaillallisen alkuruokana tarjoiltiin kartanon salaattia. Pääruoaksi vieraat saivat valita peuraa ja rosmariinia, ahventa ja rapua tai kurpitsaa ja juuriselleriä. Ilta päättyi suolakaramellijuustokakkuun ja kahviin.
Lämmin kiitos kaikille juhlaan osallistuneille ja onnittelut Narvan Kyläpanimolle!
