Klubivuotemme vierähti hienosti käyntiin loppukesäisissä kuutamotunnelmissa hyvän ruoan parissa Fellmanin ”piilopaikassa” Lahden sydämessä

Klubimme monivuotinen perinne on ollut aloittaa ”rotaryvuosi” klubipresidentin järjestämällä kuutamoillalla. Se antaa meille mahdollisuus tavata toisiamme puolisoinemme hieman juhlavammin  mutta samalla epävirallisemmin. Presidenttimme Juha oli kutsunut puolisonsa Annen kanssa meidät Lahteen Vesijärven rannan tuntumaan Villa Rauhalaan, jonka tunnettu lahtelainen August Fellman rakennutti kesähuvilakseen v. 1879. Kauniin puuhuvilan pihalta ja saleista pilkistää järvimaisema, ja saimme alkuun kuulla isäntä Petteri Maliselta talosta ja sen historiasta samalla kun nautimme alkumaljoja.

Malisen perhe on omistanut huvilan vuodesta 2022 ja se toimii nyt mm. tilausravintolana ja juhlatilana. Jopa me orimattilalaiset tunsimme itsemme tervetulleeksi Lahden sydämeen – tilat ovat kauniit ja yllättävän rauhalliset, ruoka oli erinomaista ja kaiken kruunasi ystävällinen palvelu. Saimme nauttia jopa elävästä musiikista pianonsoittajan vieraillessa illallisellamme.

Kiitämme Juhaa ja Annea mukavasta kuutamoillasta ja Malisen perhettä hienosta juhlapaikasta!

Villa Rauhalan pääsali

 

Presidenttiparimme

 

Pianonsoittoa Villa Rauhalassa

Share This