Distriktets organisation

DG Sakari Karjalainen

DG Sakari Karjalainen

Guvernör

Gloet

Mobile:
+358-400-818 910
E-mail:
erkkisakarikarjalainen(at)gmail.com

Administration

Ordföranden

DG Sakari Karjalainen
Gloet

Mobile: +358-400-818 910
E-mail: erkkisakarikarjalainen(at)gmail.com

Distriktsrådets ledamöter

Vice Guvernör
PDG Irmeli Viherluoto-Lindström,
Munksnäs
Mobile +358-500-467 249
E-mail: irmeli.viherluoto-lindstrom(at)perpetual.fi

IPDG Tommy Wegge,  Helsingfors Manegen
Mobile: +358-44-766 6000
E-mail: tommy(at)wegge.fi

DGE Raine Nikander, Vihti Nummela
Mobile +358-400-506445
E-mail: raine.nikander(at)gmail.com

DGN Urmas Kaarlep, Tallinn
Mobile: +372-56246999
E-mail: urmas(at)kaarlep.ee

DRFCC, PDG Markku Stenvall, Espoo Meri
Mobile: +358-400-444 012
E-mail: markku.stenvall(at)kolumbus.fi

PDG Liisa Stjernberg, Helsinki City West
Mobile: +358-50-525 8475
E-mail: stjernberg.liisa(at)gmail.com

Närvaro

PDG Mikael Kietz, Ekenäs
Mobile: +358-400-470 709
E-mail: mikael.kietz(at)surfnet.fi

 

 

Distriktssekreteraren

DS Kari Ehari, Helsingfors Manegen
Mobile: +358-400-673 103
E-mail: kari.ehari(at)reconos.fi

Distriktsutbildaren

DT Martin Heinrichs, Espoo Meri
Mobile: +358-400-622057
E-mail: martinjheinrichs(at)outlook.com

Ekonomikommittén

Ordföranden
PDG Mikael Kietz, Ekenäs
Mobile: +358-400-470 709
E-mail: mikael.kietz(at)surfnet.fi

Ledamöter
PDG Hannu Ervamaa, Eira
Mobile: +358-50-64460
E-mail: hannu.ervamaa(at)kolumbus.fi

Irmeli Viherluoto-Lindström, Munksnäs
Mobile: +358-500-467 249
E-mail: irmeli.viherluoto-lindstrom(at)perpetual.fi

Distriktens Skattmästare

Risto Mäkeläinen, Fredriksberg
Mobile: +358-50-350 9393
E-mail: risto.makelainen(at)handelsbanken.fi 

Estlands områdeskoordinator

Rein Liivoja, Tallinn
Mobile: +372-502 4527
E-mail: rein.liivoja(at)mail.ee

Datateknik

Ordföranden
Rami Ahola, Helsingfors Manegen
Mobile: +358-50-553 5857
E-mail: rami.ahola(at)ieee.org

Medlemmar
Esa Törölä, Sipoo-Pornainen
Erkki Leego, Tartu Toome
Ari Niiniviita, Nurmijärvi Klaukkala

Biträdande guvernörer och klubbarna områdesvis

Västra Nyland

Risto Oksa, Vihti Nummela
Mobile: +358-400-470367
E-mail: risto.t.oksa(at)luukku.com

Områdets klubbar
Ekenäs, Hangö-Hanki, Karis-Karjaa, Karkkila, Lohja-Lojo, Vihti, Vihti Nummela (8)

Östra Nyland

Taru Karikoski, HelsinkiFinlandia Hall
Mobile: +358-500-605 837
E-mail: tarumia(at)icloud.com

Områdets klubbar
Borgå-Porvoo, Borgå Västra-Porvoo Läntinen, Lovisa, Mäntsälä, Sibbo-Pornainen, (5)

Mellannyland

Kauko Hämäläinen, Dickursby
Mobile: +358-50-366 3807
E-mail: kauko.hamalainen(at)helsinki.fi

Områdets klubbar
Järvenpää, Järvenpää-Kartano, Tuusula, Ylikerava (4)

Esbo Nejden

AG Pertti Järvenpää, Esbo
Mobile: +358-400-423 499
E-mail: pp.jarvenpaa(at)pp.inet.fii

Områdets klubbar
Espoo-Esbo, Espoo Meri, Kanta-Espoo-Esbo Centrum, Kauniainen-Grankulla, Leppävaara-Alberga, Tapiola (7)

Södra- och Västra Helsingfors

AG Teuvo Metsäpelto, Espoo Meri
Mobile: +358-50-5590259
E-mail: teuvo.metsapelto(at)kolumbus.fi

Områdets klubbar
Eira, Helsingfors, Helsinki City West, Helsinki International, Lauttasaari-Drumsö, Munkkiniemi-Munksnäs (6)

Centrala Helsingfors    

Jarkko Vasama, Borgå Västra
Mobile: +358-400-454 689
E-mail: jarkko.vasama(at)dlc.fi

Områdets klubbar
Helsinki-Finlandia Hall, Hesperia-Helsinki, Kamppi-Kampen, Kluuvi-Gloet, Helsinki Maneesi-Helsingfors Manegen,Töölö-Tölö, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi (7)

Östra Helsingfors

Sampo Tukiainen, Hesperia
Mobile: +358-40-353 8120
E-mail: sampo.tukiainen(at)businessfinland.fi

Områdets klubbar
Helsinki Baltic Sea, Herttoniemi-Hertonäs, Itä-Helsinki, Kallio-Berghäll, Pasila-Fredriksberg, Helsinki Vuosaari-Nordsjö (6)

Norra Området     

AG Ahti Kara, Hyvinkää Itäinen
Mobile: +358-400-287 227
E-mail: ahti.kara(at)kolumbus.fi

Områdets klubbar
Hausjärvi-Riihimäki, Hyvinkää, Hyvinkää-Itäinen, Nurmijärvi, Nurmijärvi-Klaukkala, Riihimäki (6)

Norra Helsingfors och Vanda

AG Eija Mattila, Hyvinkää
Mobile: +358-46-856 7732
E-mail: eijannelille(at)gmail.com

Områdets klubbar
Helsingin Koillinen, Luoteis-Helsinki, Myyrmäki-Myrbacka, Pohjois-Helsinki-Norra Helsingfors, Tikkurila-Dickursby, Vanda (7)

Estlands områdeskoordinator
Rein Liivoja, Tallinn
Mobile: +372-502 4527
E-mail: rein.liivoja(at)mail.ee

Assisterande guvernörer och klubbar områdesvis

Tallinn Center

AG Kristel Voltenberg, Tallinn Reval
Mobile +372-501 9845
E-mail: k.voltenberg(at)gmail.com

Områdets klubbar
Reval, Hansa, Moon, Tallinn International, Tallinn Global (5)

Tallinn City

AG Raivo Hellerma, Tallinn
Mobile: +372-501 6832
E-mail: rvhellerma(at)gmail.com

Områdets klubbar
Tallinn, Vanatallinn, Nõmme, Viimsi ja Jõhvi (5)

Södra Estland

AG Aune Past, Tartu Hansa
Mobile: +372-50-66688
E-mail: aune(at)suhtekorraldus.ee

Områdets klubbar
Pölva, Tartu, Tartu Hansa, Tartu Toome, Viljandi (5)

Västra Estland

AG Heldur Allese, Saaremaa
Mobile: +372-50-930 69
E-mail: heldur(at)saarehotell.ee

Områdets klubbar
Haapsalu, Pärnu, Rapla, Saaremaa, Türi (5)

Distriktskommittéerna

Medlemskap 

Ordförande
Jari Paulamäki, Leppävaara
Mobile: +358-400-849 938
E-mail: paulamakijari(at)gmail.com

Ledamöter
Raivo Hellerma, Tallinn

Kommunikation

Ordförande
Sari-Leena Lund, Hyvinkää
Mobile: +358-44-506 0369
E-mail: sari-leena.lund(at)vakuutuskeskus.fi

Ledamöter
Aune Past, Tarto
Ritva Ohramoluoma, Tikkurila
Maria Sipilä, Kanta-Espoo
Pia Lindroos (expert)

Utbildning                            

Ordförande
Martin Heinrichs, Espoo Meri
Mobile: +358-400-622057
E-mail: martinjheinrichs(at)outlook.com

Ledamöter
Rain Eendra, Tartu Toome
Kauko Hämäläinen, Dickursby
Jouni Jokelainen, Kauniainen
Heidi Kauppi-Hopia, Rotary E-Club of Verkkorotary.fi
Aune Past, Tartu Hansa
Anne Salovaara
, Dickursby

Östersjöprojektet

Ordförande
Lotta Ruokanen, Helsinki-Finlandia Hall
Mobile: +358-40-162 2054
E-mail: lotta.ruokanen(at)gmail.com

Ledamöter
Henry Eriksson, Ekenäs
Erkki Ilus, Hertonäs
Edvin Ingman, Rotaract Esbo
Jyrki Kaija, Järvenpää-Kartano
Hannele Kauranne, Helsinki-Finlandia Hall
Päivi Kippo-Edlund, Borgå Västra
Håkan Malmlund, Borgå Västra
Liisa Stjernberg, Helsinki City West

 

 

 

 

Rotary Foundation

Ordförande
Markku Stenvall, Espoo Meri
Mobile: +358-400-444 012
E-mail: markku.stenvall(at)kolumbus.fi

Ledamöter
Ari Aura, Berghäll
Peter Floman, Borgå
Erkki Ilus, Hertonäs
Jari Ohrankämmen, Munksnäs
Fredrik Pressler, Helsinki International
Erkki Teräväinen, Lovisa
Hans Wickström, Munksnäs

EPN-samordnare

Merja Roivainen, Tölö
Mobile: +358-45-236 6225
E-mail: merja.roivainen(at)outlook

Stipendier

Hans Wickström, Munksnäs
Mobile: +358-400-424 780
E-mail: hasse.wickstrom(at)gmail.com

Ungdomsutbyte

Ordförande
Marja-Liisa Niinikoski, Berghäll
Mobile: +358-40-538 4541
E-mail: mlniinikoski(at)hotmail.com

Ledamöter
Heidi Lehmuskumpu, HelsinkiFinlandia Hall
Kristiina Linnoinen, Helsingfors
Ismo Niiranen, Helsinki Vuosaari
Laura Nummela, Helsinki-Finlandia Hall
Marge Tirgo, Viljandi

RYLA

Ordförande

Ledamöter

Internationell tjänst

Ordförande
Ilkka Torstila, Ekenäs
Mobile: +358-400-605 068
E-mail: ilkka.torstila(at)gmail.com

Vänskapsutbyte

Ordförande
lkka Torstila, Ekenäs
Mobile: +358-400-605 068
E-mail: ilkka.torstila(at)gmail.com

Ledamöter
Taru Karikoski
, HelsinkiFinlandia Hall

Intercountry Committee

Ordförande
Taru Karikoski, HelsinkiFinlandia Hall
Mobile: +358-500-605 837
E-mail: tarumia(at)icloud.com

Eventkommitté

Ordförande
Harri Markkula, Gloet
Mobile: +358-45-168 9596
E-mail: harri.t.markkula(at)gmail.com

Ledamöter
Terhi Holmström, Vihti Nummela

On to Taipei, Taiwan, RI Convention 2021 promotion

Ordförande
Raine Nikander, Vihti Nummela
Mobile: +358-400-506 445
E-mail: raine.nikander(at)gmail.com

Finlands Rotarys läkarbank

Kontaktperson
Tuulikki Juusela, Rotary E-Club of Verkkorotary
Mobile:+358-50-564 1944
E-mail: tuulikki.juusela(at)womco.fi

 

 

 

Share This